Ana Sayfa Beslenme Programları Alınan Protein Miktarını Arttırmanın 10 Yolu!

Alınan Protein Miktarını Arttırmanın 10 Yolu!

5136
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Protein tüm insanlar için oldukça önemli bir besin maddesidir. Bu besin maddesi tüketilmesinden sonra insan vücudu için oldukça büyük katkılarda bulunmaktadır. Protein doğa tarafından insanlığa bir nebze armağan edilmiş oldukça besleyici bir besin maddesidir. Bu besin maddesine insan fıtratı ilk doğduğu günden bu yana yani ölünceye kadar ihtiyaç duyar. Yokluğunda çeşitli hastalıklara düşer ve hayata karşı olan enerjisini kaybeder. Protein tüketmek dediğimiz gibi insan bünyesi için oldukça gerekli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın bertaraf edilmesi gibi bir durum eğer ölüm ihtimaller dışındaysa muhtemel değildir.

Protein Vücuda Ne Sağlar?

Protein tüketimi dengeli beslenme ve sağlıklı bir vücuda sahip olma çabası içerisinde olan herkes için belli sınırlarla belirlenmiş olmalıdır. Bu sınırların dışına her zaman çıkılmamalı ve bu sınırların koyduğu alt sınıra kesinlikle yaklaşılmamalıdır. Bu kadar ayrıntıyı hesaplayıp protein tüketimi konusunda büyük bir çaba gösteren günümüzde bir tek sporcular var. Spor yapmak ve kas kütlesine şekil verip güçlendirmek protein tüketimiyle entegre olarak yürütülmesi gereken şeylerdir. Protein tüketimi sonrasında vücudumuz yağlardan kaynaklanan kilo artışını durdurmaya ve istenen kilo seviyesine doğru inmeye başlar. Bu protein tüketimi sonrasında verilen kilo gerektiği sınıra geldiğinde yani kas tüketimi seviyesine geldiğinde otomatik olarak duracak ve kilo düşüşü vücudumuz için tehlikeye girmeyecektir. Protein tüketiminin bir başka yanı da yapılan hareketlerin kas kütlesine olan faydasını arttırma yolunda yaptığı çalışmalardır. Temel bakıldığında sporcular protein tüketerek hem kilo seviyelerini korurlar hem de ihtiyaç duydukları kas kütlesini elde ederler. Bu nedenle sporcuların diğer insanlara göre biraz daha fazla ve programlı şekilde protein tüketmeleri gerekir. Ancak insanın fazla protein tüketmesi bazen sorun yaratabilir. Bu engeli aşmak ve protein tüketimini arttırmak için sporculara özel yazımızda 10 tane yöntemle sporcuların protein tüketimlerini nasıl arttıracaklarını anlatacağız. Haydi Başlayalım!

1-Sofrada İlk Olarak Protein Tüketin!

Protein tüketimini arttırma spor kariyeriniz için oldukça büyük katkılarda bulunacaktır. Protein tüketimini arttırmak için ilk olarak enerji odaklı besinlerden önce protein içeren besinleri tüketin. Bu sayede tokluk hissine dayalı protein tüketmeme isteğinizi giderebilir ilk olarak aldığınız bu besinle uyku halindeki metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz.

2-Atıştırmalıkları Tekrar Gözden Geçirin!

Sporcuların en çok başvurdukları atıştırmalık türleri kendi imkânlarıyla yaptıkları veya hazır olarak aldıkları krakerlerdir. Bu besinlerin protein ve kalsiyum oranları şimdiki önereceğimiz seçeneğe göre oldukça düşük. Hem daha az kalori içeren bunun yanda oldukça fazla protein ve kalsiyum içeren peyniri atıştırmalık tercihinize getirerek protein tüketimini arttırma yoluna gidebilirsiniz.

3-Kahvaltıda Yumurta Dönemini Başlatın!

Sporcuların kahvaltılarda tercih ettikleri şeyler arasında en çok proteini içeren ve size gün boyu tokluk hissi sağlayan besin yumurtadır. Bu besinin içerisinde yer alan selenyum ve kolin gibi maddeler ve yüksek protein oranıyla istediğiniz protein seviyesine ulaşabilirsiniz. Bu tüketimden emin olun çok memnun kalacaksınız.

4-Badem Tüketimine Önem Verin!

Mevcut kuruyemiş türevlerine göre bünyesinde oldukça fazla protein ve sindirilemeyen karbonhidrat ve yağ bulunduran Badem sizlere hedeflediğiniz besin tüketiminde yardımcı olabilir. Hemen her öğünde hem lezzet hem protein alımı arttırma açısından kullanabileceğiniz bu besin ile spora beslenmeyle destek vereceksiniz.

5-Yoğurda Başka Bir Anlayış: Süzme Yoğurt

Alışagelinen yoğurt türevlerine göre oldukça fazla protein içeren bu besin maddesi güzel lezzetiyle öğünlerinizde size eşlik edebilir. Bunun yanında sunduğu tokluk hissiyle az yemenizi sağlayarak az karbonhidrat alımına yardım olur. Sos veya başka bir eklenti olarak kullanabileceğiniz bu protein desteğiyle protein tüketiminizi arttırabilirsiniz.

6-Salatalarda Protein Desteği İyi Olabilir!

Salatalar yoğun vitamin ve mineral sağlamalarıyla birlikte protein yönünden oldukça zayıf besin maddeleridir. Bu ürünlerden birini ekleyerek hem salatanızın daha lezzetli olmasını hem de tokluk sürecinizi uzatmasını sağlayabilir ve elbette protein miktarını da arttırabilirsiniz.

  • Kümes hayvanlarının eti, yağsız olmalı.
  • Proteince zengin yağsız peynir
  • Katı kıvamlı süzme yoğurt
  • Haşlanmış ve arındırılmış nohut

7- Kahvaltı Favoriniz Shake Olsun!

Protein tozu ile protein tüketimini oldukça fazla düzeylere çıkarmanıza olanak veren bu içecekleri tüketerek hayalinizdeki protein seviyesine çıkabilirsiniz. Bunun yanında yoğun badem sütü (tatlandırılmamış) ve badem parçaları da bu içeceğin protein bombası haline gelmesine yardımcı olacaktır.

8-Et Tüketimine Farklı Bir Boyut Kazandırın!

Yağ oranı oldukça düşük hatta hiç olmayan bir et kütlesinden normalde ki porsiyonunuzdan daha fazla alabilir bu sayede daha büyük bir porsiyon sahibi olmuşken daha fazla protein tüketme şansı yakalayabilirsiniz. Kalıcı bir protein alt yapısı için bunu kesinlikle deneyin. Et tüketiminde yağ olmadığı sürece hiçbir unsurdan korkmanıza gerek yoktur. Ancak yağ oranı olan etlerde dikkatli olmanız gerekmektedir.

9-Meyvelerinize Fıstık Ezmesi Ekleyin!

Meyvelerin oldukça az olan bu protein oranlarını hem lezzet hem de protein açısından tam olarak tamamlayan fıstık ezmesini meyvelerinizin yanında oldukça lezzetli bir şekilde tüketerek protein tüketimi hızı artışını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında az önce de bahsettiğimi gibi daha lezzetli bir meyve seansı ile kendinizi şımartabilirsiniz.

10-Kurutulmuş Et İle Protein Tüketimini Arttırın!

Birçok çeşidi bulunan kurutulmuş etler arasından paraya acımadan seçeceğiniz içerisinde ne olduğunu bildiğiniz yağsız kurutulmuş etler kolay saklanabilir olmalarıyla birlikte siz oldukça iyi bir besin takviyesi niteliğinde olacaklardır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk unsur etin yağdan tam olarak arındırılmış olmasıdır. Bununla birlikte birçok çeşidi bulunan bu etlerden güvendiğiniz bir kurumdan aldığınız kısmını tüketmeniz gerekir. Hatırlatmak gerekirse kimi kurutulmuş etlerde hazır şeker dahi bulunabilmektedir. Bu tarz hileli üretim ürünü olan kurutulmuş etlerden uzak durun!

Sporcuların büyük bir ihtiyacı olan beslenme yönündeki tavsiyeleri kendi hayal gücünüze bırakarak da halledebilirsiniz. Neticede hangi besinde ne olduğu bellidir. Bu direktifler öncülüğünde istediğiniz besinleri lezzet ve içerik bakımından yorumlayarak birleştirebilir, kalıcı tarifleri kendinize özel kılabilirsiniz. Bol sporlu ve bol proteinli günler dileriz.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Yiyeceklerin Termik Etkisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here