Ana Sayfa Beslenme Programları Anabolik Kahvaltı

Anabolik Kahvaltı

3076
0
PAYLAŞ
  • 4
  •  
  •  

Kas yapımında yapılan hareketlerin, sporların önemi kadar beslenme de önemlidir. Doğru hareketler yapılsa ancak beslenme doğru bir şekilde yapılmazsa bu kas oluşumunu engelleyecektir. Kas oluşumu için en doğru şekilde beslenilmeli ve vücut üzerinde en doğru şekilde çalışılmalıdır.

Anabolik demek kas yapıcı anlamına gelmektedir. Genel hayatımızda kahvaltının önemini düşünürsek, vücut geliştirme konusunda da kahvaltının çok önemli olduğu tartışılamaz bir gerçektir. Anabolik kahvaltı için protein ağırlıklı kahvaltı yapılmalıdır. Proteinin kas yapısını güçlendiren bir etkisi söz konusudur. Karbonhidrat ve proteinin bir arada tüketilmesi ise kas oluşumunda olumlu ya da olumsuz her hangi bir etken yaratmamaktadır. Karbonhidrat fosforun dengelenmesi açısından önemlidir. Ancak karbonhidratın fazlası yağ oluşturmaktadır. Bu sebepten gerekli miktardan daha fazla karbonhidrat tüketilmemelidir. Yağsız kahvaltı yapılması da yine Anabolik kahvaltının en temel kuralıdır.

Anabolik kahvaltının olmazsa olmazları bulunmaktadır. Anabolik kahvaltının olmazsa olmazı protein olduğu için yumurta çok önemlidir. Yüksek protein oranına sahip olan yumurtasız bir kahvaltı yapmayın. Yüksek protein miktarına sahip olan bir başka yiyecek ise ettir. Kırmız ette de beyaz ette de yüksek oranda protein bulunmaktadır. Ancak kırmızı et ve beyaz et ya ızgara da yapılmalıdır ya da Hindistan cevizi yağında kızartılmalıdır. Normal yağlarla kızartılması vücuda yağ alınmasına sebep olacaktır ve yağlar kas oluşumunu olumsuz açıdan etkilemektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Vücut tipine göre beslenme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here