Ana Sayfa Beslenme Programları Antrenman Öncesi Yiyebileceğiniz En Uygun Yiyecekler

Antrenman Öncesi Yiyebileceğiniz En Uygun Yiyecekler

307
0
PAYLAŞ
Antrenman Öncesi En Sağlıklı Yiyecekler
Görsel: Mark DeYoung / Unsplash
  •  
  •  
  •  

Egzersiz için farklı hareketler yaptığınızda, kaslarınız çalışır ve bunun sonucunda da kalori yakarsınız. Kaslarınızın çalışması için vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır ve bunu da glikoz topu olarak bilinen glikojenleri yakarak elde eder. Eğer yeteri kadar glikojen* yok ise kısa bir süre içinde kaslarınızda yorgunluk belirtileri başlar. Böylece egzersizinizi çok kısa bir süre içinde sonlandırmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla antrenman öncesinde doğru gıdaları yemeniz çok önemlidir. Sizin için antrenman önce yenilebilecek en uygun yiyecekleri derledik.

 

Antrenman Öncesi Tüketilebilecek 4 Yiyecek

1. Tavuk Ürünleri ve Sebze

Tavuk Ürünleri ve Sebze
Görsel: Einladung_zum_Essen / Pixabay

Spordan önce tercih edilecek yemeklerin içeriği son derece önemlidir. Uzmanlara göre yenilen yemeğin karbonhidrat ve protein karışımı olması gerekir. İşte bu öneriye uygun en güzel seçeneklerden birisi tavuk ürünleri ve sebzedir. Tavuk ürünlerinde protein, sebzelerde ise karbonhidrat bulunur. Söz konusu duruma ek olarak sebzelerin lifli yapısı, sindirime de yardımcı olur. Böylece gerek antrenmanda, gerekse de antrenman sonrasında fazlasıyla rahat edersiniz.

 

2. Tahıllı Ekmek, Badem Ezmesi ve Muz

Tahıllı Ekmek
Görsel: FotoshopTofs / Pixabay

Muzun içeriğinde yüksek oranda karbonhidrat ve potasyum vardır. Potasyum, kaslardaki krampların önlenmesi noktasında çok etkilidir. Bundan dolayı egzersiz sonrasında da tüketilebilir. Tahıllı ekmek ve badem ezmesi ise yüksek enerji veren maddelerdir. Kasların ihtiyacı olan glikojenin buradan rahatlıkla sağlanacağı söylenebilir. Burada bahsedilen gıdaları tüketmeniz, kan şekerinizin yükselmesini sağlar ve bunun sonucunda egzersiz sırasında sorun yaşamazsınız.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Metabolizma Hızımı Nasıl Artırabilirim?

 

3. Proteinli Smoothie

Proteinli Smoothie
Görsel: Julian Christian Anderson / Unsplash

Düzenli egzersiz yaparken belli oranda protein almanız zorunludur. Bunun için protein tozu kullanabilirsiniz. Protein tozunu süt ve benzer bir ürünle smoothie haline getirebileceğinizi unutmayın. Bu size büyük bir kolaylık sağlayacak. Avokado, badem, muz ve benzer ürünleri bu noktada kullanabilirsiniz.

 

4. Yumurta

Yumurta
Görsel: Louis Hansel / Unsplash

Yumurta, doğadaki en önemli protein kaynaklarından birisidir. Ayrıca içerisinde karbonhidrat da vardır. Dolayısıyla da tüketilmesi durumunda egzersiz sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi size rahatlıkla vereceğini söylemek yanlış olmaz. Yumurtanın yanında avokado ve benzer meyveleri tüketebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein İçeren 15 Besin

 

Antrenman Öncesi Yemek Ne Zaman Yenilmelidir?

Antrenmandan önce neler yemenize ilişkin gerekli detayları verdikten sonra bunları ne zaman yiyeceğiniz konusuna geçelim. Ne zaman yenilmeli sorusu çok büyük öneme sahiptir. Çünkü doğru gıdaları seçseniz dahi, bunları doğru zamanda yemezseniz, ortaya çıkan sonuç beklentilerinizi karşılamaz. Bunun için öncelikle ne zaman yenilmeli sorusunun cevabını bilmeniz gerekir.

Antrenmandan önce yemek yemenizin temel amacı, ihtiyacınız olan enerjinin sağlanmasıdır. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli detay, tükettiğiniz besinlerin anında enerjiye çevrilmediğidir. Yemek yedikten sonra öncelikle bunlar midede parçalanır ve sindirilmesi için bağırsaklara gönderilir. Bağırsaklarda yararlı olan maddeler emilir. Bunlar arasında glikoz da vardır. Burada bahsedilen sürecin ortalama 2 saat sürdüğünü bilmelisiniz. Dolayısıyla da kaslarınız için gerekli olan enerji için en az 2 saat önce yemek yemelisiniz. Daha geç yemek yemeniz, gerekli enerjiyi elde edememenize neden olur. Buna ek olarak dolu bir mide, antrenman sırasında sizi fazlasıyla rahatsız eder.

Daha küçük besinleri, daha geç yiyebilirsiniz. Örneğin sadece bir adet muz yiyecekseniz ve mideniz genel anlamda boşsa, bunu antrenmandan 1 saat önce yapabilirsiniz. Buradaki 2 saatlik sınır, normal bir yemek için geçerlidir.

Antrenman Öncesi Pratik Bir Tüketebileceğiniz En İyi Protein Bar Seçenekleri İçin Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here