Ana Sayfa Antrenman Programları Antrenman Sonrası Toparlanma İçin Beslenme

Antrenman Sonrası Toparlanma İçin Beslenme

3589
0
PAYLAŞ
  • 5
  •  
  •  

Spor yapmak hayatımız boyunca önceliklerimizden birisi olmalı. ”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözünden yola çıkarak, antrenman yapmanın ne denli önemli olduğunu anlayabiliriz. Fakat sağlık adına yaptığımız bu faaliyet yanlış beslenmeyle birlikte hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Antrenman sonrası toparlanmak için besin önerileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalısınız ki; vücudunuzdaki kas yıkımına engel olabilin. Sindirimi kolay ve hızlı proteinler ile karbonhidratlar tüketerek kas yıkımını önleyebilirsiniz. Tüm öğünlerimizi karbonhidrat almayı ihmal etmeden protein ağırlıklı ve dengeli bir şekilde ayarlamamız hayati önem taşımaktadır.

Antrenman Sonrası Toparlanmak İçin Besin Önerileri    

Vücut antrenmandan sonra, hayvansal veya bitkisel proteinlere ihtiyaç duyar. Yağsız tavuk göğüsü, ton balığı, yağsız kıyma, yoğurt, yumurta, somon balığını hayvansal bitkilere örnek olarak verebiliriz. Buğday, mısır, arpa, çavdar gibi tam tahıllı besinler, kuru baklagiller, soya fasulyesi gibi posa ve protein bakımından zengin besinler, meyve ve kuru yemişlerde bitkisel ürünlere örnektir. Bu besinler kas onarımını destekleyici ve kasları yenilemeye yönelik protein bakımından zengin toparlayıcı besinlerdir.

Sıkı Vücut İçin Öneriler      

Hepimiz sıkı bir vücuda sahip olmak için çeşitli egzersizler yaparak formda kalmaya çalışıyoruz. Ama tükettiğimiz besinler, uyku düzenimiz, yaşımız, cinsiyetimiz gibi farklı etkenler hayatımızın ve vücudumuzun zamana yenik düşmesine sebep olur. Sıkı bir vücut için önerilerde bulunmak gerekirse; kısaca tok tutan ve yağ yakan besinler tüketmelisiniz diyebiliriz. Protein açısından zengin yiyecekler sindirimi kolaylaştırdığı için vücutta ki yağı kolaylıkla yakar. Metabolizmamızı hızlandırmak için yağ miktarımızı azaltmak öncelikli hedefimiz olmalı. Sabah kahvaltısında poaça ve yanında çay tüketiyorsak, metabolizmamızı şaşırtıp yumurta ve elma suyu ile başlayalım güne. Böylece protein açısından yüksek bir öğünle ilk adımı atmış oluruz. Antrenman yardımı ile, dengeli ve protein bakımından yüksek besinleri tüketmeyi de göz ardı etmeden, kaliteli bir hayata, sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olabiliriz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Beslenmede Ara Öğün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here