Ana Sayfa Beslenme Programları Antrenman Sonrasında Beslenme

Antrenman Sonrasında Beslenme

2772
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Antrenman öncesi beslenmenin önemi olduğu gibi antrenman sonrasında beslenme de büyük önem taşımaktadır. Antrenman sonrası beslenme antrenmandan sonra 0 ile 60 dakika arasında yapılmaktadır.

Antrenman sonrası beslenme protein depolama açısından büyük önem taşımaktadır. Günde iki defa ya da her gün spora giden kişiler fazla miktarda glikojen takviyesi yapması gerekmektedir. Glikojen takviyesi ile vücut sağlığı daha iyi bir şekilde sağlanabilmektedir.

Karbonhidrat tüketimi yapılan sporlara göre değişmektedir. Yapılan sporlar kadar, yapılan sporun süresi de çok önemlidir. Ne kadar uzun süre sporlar yapılırsa, yapılan sporlar ne kadar ağır olursa vücudun karbonhidrat tüketimi de o kadar fazla olmaktadır. Vücudun karbonhidrat tüketimi ne kadar fazla olursa o kadar fazla karbonhidrat tüketilmelidir.

Spor farklı amaçlar ile yapılmaktadır. Bazı kişiler sporu kilo almak için yaparken, bazı kişiler de sporu kilo vermek için yapılmaktadır. Bu açıdan da alınacak karbonhidrat yapılan sporun sebebine göre değişkenlik göstermektedir. Dekstroz ve maltodesktrin en iyi karbonhidrat içeren ürünlerdir. Bu iki karbonhidrat ürününün aynı anda alınması sindirimin de kolaylaşmasını sağlanmaktadır. Sindirimin kolaylaşmasından kaynaklı olarak daha iyi bir şekilde metabolizmanız hızlanabilir. Protein tozunun spor yapanlar üzerinde önemi de bilinmektedir. Bunun içinde protein tozu antrenman sonrasında yine tercih edilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Spor yaparken en çok ihtiyaç duyulan proteindir. Ve protein tozları sayesinde hem kas gelişimi hızlanacaktır hem de spor yapmak daha kolay bir hal alacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Vücut tipine göre beslenme programı

PAYLAŞ
Önceki İçerikAntrenmanda Önce Isınma
Sonraki İçerikAnabolik Kahvaltı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here