Ana Sayfa Body Fitness Antrenmanda Önce Isınma

Antrenmanda Önce Isınma

5859
0
PAYLAŞ
  • 4
  •  
  •  

Vücut geliştirmeden önce ısınmak çok önemlidir. Hareketleri doğru bir şekilde uygulayabilmek ve rahat bir şekilde yapabilmek için her sporda olduğu gibi vücut geliştirme sporunda da ısınma gerekmektedir. Vücut geliştirme sporunda ise ek olarak şuna dikkat çekilmelidir. Vücut geliştirme sporunda esneme hareketlerinden uzak durulmalıdır. Çünkü esneme hareketleri kasın yeterli miktarda oluşmasına engel olmaktadır. Esneme hareketlerinizi sporunuzu tamamladıktan sonraya bırakmanız en doğrusudur.

Isınmanın amacı üzerinde çalışılacak olan kas ve eklemlerin hazırlanması, merkezi sinir sisteminin hazırlanması ve zihinsel olarak da harekete hazırlanmaktır. Isınma olmadan yapılan spor hem sakatlılara sebep olabilir. Hem de yeterince başarılı olmayabilir. Bu sebepten ötürü de spora başlamadan ısınılması en doğru olanıdır.

Isınmaya başlarken normalde yapacağınız hareketi en düşük seviyede yapın. Ağırlık kaldıracaksanız çok düşük miktarda ağırlığı 10 – 15 defa kaldırın. Daha sonra ağırlığınızı %50 oranında artırın ve ortalama 8 kez yapın. Daha sonra ağırlığı artırarak tekrarı düşürerek bu ısınmayı gerçekleştirin. Ve ağırlığınızın normal kaldıracağınız ağırlığa yaklaşmasından sonra normal sete başlamalısınız.Yapacağınız her hareketten önce boş bar yada çok düşük ağırlıklarla o hareketi yaparsanız o hareket öncesinde vücudunuzu kaslarınızı yeterince ısıtmış olursunuz.Antrenman ve hareket öncesinde yeteri kadar ısınmamanız durumunda eklemlerde problemler meydana gelebilir ve yeteri kadar performans alamayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here