Ana Sayfa Beslenme Programları Antrenmandan Önce ve Sonra Beslenme

Antrenmandan Önce ve Sonra Beslenme

3159
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Antrenmandan önce ve sonra beslenme; günlük beslenmeye oranla daha öncem arz eden bir beslenme dilimidir diyebiliriz. Çünkü kaslar en fazla çalışma esnasında yıkıma uğramaktadır ve yine en çok besinlere karşı da bu zaman diliminde hassaslaşmaktadır. Bu sebeple antrenmandan önce ve sonra beslenme için doğru bir cevap bulmak, doğru adımları uygulamak oldukça önemlidir. Doğru beslenme ile kaslara besinleri ulaştırıp, kas yıkımını önlemek ve kas protein sentezlenmesini başlatmak önemli bir durumdur diyebiliriz. Kaslar günün her anında yıkıma ve senteze uğramakta olup, kas yıkımı ve senteze uğraması şu anlama gelmektedir. Kas yıkımı kas hücrelerindeki azalmayı ve kas protein sentezi ise yeni kas hücrelerinin yapılması; yani kasların büyümesi anlamına gelmektedir. Şimdi Antrenmandan Önce ve Sonra Beslenmeye bakacak olursak, yazımızı okumaya devam ederek ayrıntılı bir şekilde bilgilenebilirsiniz.

Antrenmandan Önce Beslenme

Antrenmandan Önce ve Sonra Beslenme de çalışmadan 1 – 4 saat öncesinde yenmesi gereken bu öğünde ki temel amaç, kas ile karaciğerdeki glikojen depolarını doldurmak ve kan şekerinizi yükseltmektir. Günlük öğünün bir parçası olacak olan Antrenmanda Önce ve Sonra Beslenmeden Önce olanı için protein yağ, karbonhidrat ve diyet lifinden oluşan bir yemek yiyin. Antrenmandan ne kadar önce yemek yerseniz yedikleriniz o kadar fazla olmalıdır. Vücudunuzun ağırlığı başına 1, – 4,5 gram karbonhidrat ve 25 – 40 gram kadar protein alabilirsiniz. Yemek süreniz antrenmandan uzaklaştıkça 1 – 4,5 gram olan karbonhidrat miktarını 4,52a doğru artırmalı ve antrenmana yaklaştıkça 1’e doğru azalmalıdır. Antrenmandan önce ki bu öğünde ayrıca dikkat edilmesi gereken hususta yüksek glisemik indeksli karbonhidratların tüketilmemesidir. Çünkü kan şekeriniz aniden yükselir ve aniden düşer. Bu sayede de kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız. Ancak diğer türlü kan şekeriniz yavaş yavaş yükselir ve uzunca bir süre de yüksek kalır.

Antrenman Sonrası Beslenme

Antrenmandan Önce ve Sonra Beslenme de, çalışmadan sonra ki beslenmede amaç ise glikojen depolarını doldurmak ve protein sentezlenmesini başlatmaktır. Günde iki veya fazla sayıda salona gidiyorsanız; spor yapıyorsanız glikojen depolarınızı doldurmanız gerekir. Bu sebeple bir sonraki antrenmanınıza veya çalışmanıza dek kısa aralıklarla, sık sık olmak üzere yüksek glisemik indeksli karbonhidrat tüketimi yapmalısınız. Kilogram başına 0,3 – 1,5 gr karbonhidratı bir sonraki antrenmanınıza kadar 30 – 60 dakika içerisinde tüketmelisiniz. Misal olarak 100 kilo iseniz 100 – 185 gram kadar karbonhidrata denk gelmektedir ve ortalama 150 gram karbonhidrat alsanız 50’şer gram halinde 3 seferde ya da 30 gram halinde 5 seferde tüketebilirsiniz. Ayrıca alacağınız karbonhidrat miktarını çalışma şeklinizde belirlemektedir. Ayrıca antrenmanda önce ve sonra beslenmede, çalışma sonrasında alınması gereken önemli bir besinde elbette ki proteindir. Sebebi ise ağırlık çalıştıktan sonra KPS azalmış durumda olacaktır ve kas yıkımı da yüksek bir hıza ulaşmış olur. Protein alarak KPS’yi başlatır ve kas yıkımını da azaltırsınız. Bunun için antrenmandan önce ve sonra beslenmede çalışma sonrasında 25 – 30 gram whey proteini ya da whey + casein karışım protein almanız yeterli olacaktır. Direkt olarak yemek yiyecekseniz yağsız ve kolay sindirilebilir bir öğün seçebilirsiniz.

Antrenmandan önce ve sonra beslenme adımlarını yukarıda belirtmiş olduk. Doğru bir şekilde uygulayarak kişiden kişiye, profesyonel ve bu işte yeni olan kişiler için etkisi değişse de, olumlu etki alacağınız söylememiz mümkündür. Antrenmandan önce ve sonra beslenme adımlarını eksiksiz ve doğru uygulayarak gerekli olan işlemleri, vücudunuzun gerekli olan ihtiyaç duyduğu besinlere ihtiyacı giderebilirsiniz.

 Vücut Geliştirme Beslenme Programı için tıklayın:  Vücut Geliştirme Beslenme Programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here