Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Arjinin Nedir?

Arjinin Nedir?

2265
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Vücudun tek başına üretemediği aminoasite arjinin denir. Arjinin nedir, ne işe yarar sorularına cevap verecek olursak; arjinin vücudun doğal yollarla üretemediğini besinler yoluyla gidererek kişinin takviye şeklinde kullanmasıdır. Vücutta bulunan bu arjinin eksiği dışarıdan takviye şeklinde alınıp tüketilerek kapatılmalıdır. Arjinin içinde çok fazla aminoasit içeren vücudun fizyolojik fonksiyonları yerine getiren yapı taşıdır. Aynı anda arjinin maddesi NO2 üretimine de doğrudan katkı sağlar.

Arjinin hangi besinlerde bulunur?

  • Arjininin yoğun olarak bulunduğu besinler malesef ki çok fazla değildir. Kuruyemişler arasında en çok fındık, fıstık ve bademde bulunur. Bunun yanında çikolata ve kuru üzümün içinde de bolca arjinin maddesi bulunmaktadır. Sindirim sisteminin hızlı çalışması için lif içeren gıdaların çokça tüketilmesi önemlidir. Vücuda alınan lifler kalın bağırsağa kadar sindirilmeden iner ancak kalın bağırsak tarafından sindirilebilir. Sindirim sistemimiz lifleri neredeyse hiç sindiremez.

Vücudun fizyolojik süreçlerini yerine getirebilmesi için arjinin oldukça gereklidir. Ancak çok fazla besinde bulunmaması sebebiyle ve vücudun tek başına üretememesi sebebiyle vücutta eksikliği hissedilebilmektedir. Hormonların salgılanması, büyüme hormonundaki artış ve vücuttan zehirli atıkların atılması gibi süreçler vücudun içinde bulunduğu fizyolojik süreçlerdir. Arjinin damarların genişlemesinden sorumlu aminoasitlerin üretilmesini sağladığından dolayı kullanılırken spor yapılması halinde kas gelişimine de faydası olacaktır. Arjinin ayrıca yüksek tansiyon tedavisi, kadın ve erkek kısırlığı, kalp ritim bozukluğu, cinsel fonksiyon tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için bu madde cildi pürüzsüz ve şişkin gösterebilir. Arjininin vücut geliştirme alanında en çok bilinen özelliği nitrojen tutuyor oluşudur. Damarları genişletme ve protein sentezinde rol almasından dolayı arjinin kullanan kişilerde kas gelişimi de gözlenmiştir. Arjinin maddesini tüm yaş grupları kullanabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Sporcu Besin Takviyesi: BCAA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here