Ana Sayfa Antrenman Programları Bacak Çalışmanın Önemi

Bacak Çalışmanın Önemi

6352
0
PAYLAŞ
  • 4
  •  
  •  

Vücut geliştirme ile ilgilenen bireyler genel olarak vücutlarının üst bölümünü çalıştırmaktadır. Daha güçlü kaslı kollara ve karın bölgesine sahip olmak için genellikle kol çalışmaları yapılmaktadır. Ancak en az kollar kadar önemli olan vücudun diğer bir bölümü de bacaklardır. Bacaklar genel olarak egzersizlerde göz ardı edilmekte ve vücudun üst bölümü kadar önem verilmemektedir. Ancak bu durum yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Kol, göğüs ve karın kaslarını gelişimi kadar bacak kaslarının gelişimi de önemlidir. Zira sadece kol, karın ve göğüs kaslarını geliştirmeniz vücudunuzun dengesiz bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır. Cılız bacaklar gösterişli kollar göze hoş gelmeyecektir.

Bacak Çalışmasının Önemi Nedir?

Bacak çalışmasına önem verilmemesi vücutta daha fazla göbek yağı oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca zayıf bacaklar kötü bir duruşa ve yanlış hareket eylemine neden olabilmektedir. Bacakların çalıştırılmaması bel ağrısına neden olabilir. Ayrıca ağırlık kaldırırken dizlerinize dolaylı olarak yük bindiğinden dizinizde de ağrılar oluşacaktır. Ayrıca atletik olarak da potansiyeliniz azalacaktır. Güçsüz bacaklar görsel olarak da size olumsuz puan katar. Zira karın ve kolları çalıştırdığınız kadar bacaklarınızı da çalıştırmalısınız.Tüm bunların yanı sıra ve en önemlisi olarak bacak çalışmanın büyüme hormonunu salgılanmasına yüksek oranda katkı yapmasıdır.

Bacak Çalıştırmanın Önemi

Bacak çalıştırma antrenmanlarının dengeli bir biçimde yapılması daha fazla güç kazanmanıza ve ağırlıkları daha kolay kaldırmanıza yardımcı olur. Vücuttaki kasların %60’ı bacaklarda bulunur. Bu nedenle daha güçlü olmak için bacak çalışması yapmanız şarttır. Ayrıca bacak kaslarının gelişimiyle vücuttaki testosteron seviyesi de doğal olarak artış göstermektedir. Bacak çalışması bu yönüyle es geçilmemeli ve önem verilmelidir. Fiziksel olarak duruşunuzu görüntünüzü ve gücünüzü direkt olarak etkileyen bacaklarınızı geliştirmek için de antrenman yapmalısınız. Bunun için derin squat, laktat çalışması ve deadlift yapabilirsiniz. Daha güçlü bacaklar ve daha iyi bir fiziksel görünüm için bacak egzersizlerine önem vermelisiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Calf Kası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here