Ana Sayfa Antrenman Programları Bacak Eritme Hareketleri

Bacak Eritme Hareketleri

49167
2
PAYLAŞ
  • 9
  •  
  •  

İnce Bacaklara Sahip Olmak için Yediklerinize Dikkat Edin!

bacak-eritme
bacak-eritme

  Bacak eritme işlemi genellikle kadınların ihtiyaç duyduğu bir durum olup, bunu gerçekleştirmek için çeşitli yöntemlere başvurup başarısız sonuç aldıkları bilinmektedir. Bu sebeple bacak eritme işleminin başarıyla sonuçlanması için çeşitli egzersiz ve diyetlerin uygulanması gerekmektedir. Öncelikle bacak eritme kararı aldıysanız alkol kullanımına son vermeniz gerekmektedir. Alkol tüketimi bacak bölgelerinde yağlanmaya sebep olduğu için, öncelikli olarak bu duruma son vermelisiniz. Tam tahıl ürünleri tüketerek beslenme alışkanlığını bacaklarınızı eritme kararınıza uygun bir şekilde tüketim gerçekleştirin. Yağlı, şekerli, tuzlu ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın ve yağlanmaya sebebiyet verecek besinleri tüketmeyin.  Yeterli miktarda protein tüketimi yapmanız gerektiğini unutmayın, balık, hindi eti, tavuk, yoğurt ve diğer süt ürünlerini aşırıya kaçmadan tüketin.

Bacak Eritmek için Yapılacak Egzersizler

   Bu gibi beslenme anlamında dikkat edilecek hususlara önem verir ve hassasiyet gösterirseniz, ayrıyeten de egzersizler ile desteklerseniz bacak eritme işlemini başarı ile sonuçlandırabilirsiniz. Unutmayın ki sadece diyet ve beslenme alışkanlıklarında ki önlem ile bacak eritmek mümkün değildir. Bu sebeple yapılması gereken ilk egzersiz, bol yürüyüş yapmaktır.

Etkili Bacak Eritme Hareketleri

1. Yürüyüş yaparken topuklarınıza basmak yerine ayak parmaklarınızın ucuna basmayı deneyin. Bu şekilde yürüyüş yapmanız halinde tüm bacağınızın işlevli bir şekilde çalışmasını sağlarsınız. Böylelikle daha fazla kalori yakarsınız. Bu şekilde parmak ucunuzda 5 dakika kadar koşabilirsiniz de. Unutmayın ki bacak eritme için vazgeçilmez bir egzersiz: yürüyüş ve koşudur.

Bacak Eritme Egzersizi -2
Bacak Eritme Egzersizi -2

2. Bir diğer bacak eritme egzersizi olarak yapılabilecek hareket ise şudur. Sağ bacağınızla ileriye doğru büyük bir adım atın. Sağ dizinizin doğru bir açıyla bükülmesi gerektiğini unutmayın. Daha sonra sol bacağınızla da büyük bir adım atın. Yukarıda gördüğünüz hareketli resimde bu hareket ağırlıkla yapılıyor. Dambılınız varsa dambılla, yoksa elinize su şişesi alarak da ağırlıkla çalışabilirsiniz.

3. Bir diğer egzersiz hareket ise yine parmak uçlarında koşarak yapılmaktadır. Ancak her adımda dizinizin mümkün olduğunca yukarı doğru çekmeniz gerektiğini unutmayın. Topuklarınızı kesinlikle yere değdirmeyin. Aksi takdirde bu egzersizin bacaklarınız için istenilen etkiyi göstermesi mümkün değildir. Bu egzersizi 30 saniye yapıp 30 saniye dinlenecek şekilde 5 defa tekrarlayın.

4. Bir diğer egzersizde ise yine parmak uçlarınızda koşmanız gerekmektedir. Ancak tek farkı bu defa koşarken topuklarını kalçalarınıza değdirmenizdir. Bu hareketi de 30 saniye yapıp 30 saniye dinlenerek 5 defa tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Bu egzersizlerin tümünü yapmanızı alinde ve beslenme alışkanlıklarını düzenleyip, bacak eritme için başarılı bir sonuç elde edecek kıvama getirirseniz olumlu sonuç alacağınızı unutmamalısınız. Bu sebeple bacak eritme için egzersizleri düzenli yapmanız halinde 1 – 2 ay içinde sonuç alabileceğinizi ve bacağınızda biriken yağ ve selülitlerden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca bacak eritme yanında hem sağlıklı bir yaşam sürmüş olacak, daha fit olacaksınız. Hem de daha iyi bir fiziksel görünüme sahip bacaklara sahip olacak, sağlık dolu, mutlu bir yaşamı elde edeceksiniz.

5. Beşinci etkili hareket olarak squat hareketini öneriyoruz. Düzenli olarak yapacağınız squat ile de ince ve güçlü bacaklara sahip olabilirsiniz. ( Bu konudaki detaylı anlatımı okumalısınız Squat Nedir ? Squat Nasıl Yapılır ? )

Squat en etkili olması nedeniyle hareketin mutlaka uygulamalısınız. Ayrıca alt kısımda squat ile ilgili bir videoya da yer verdim.

Bacak Eritme Egzersizi-6
Bacak Eritme Egzersizi-6

Yukarıdaki hareketli resimde görmüş olduğunuz ağırlıklı squat’tır. Vücudunuzda bir çok kasın aynı anda çalışmasını sağlar, fakat en çok bacak, karın, basen bölgelerindeki kasların çalışmasını ve yağların erimesine yardımcı olur.

Dambıl Deadlift Hareketi
Dambıl Deadlift Hareketi

6. Ağırlıklı Deadlift hareketidir. Bu hareketi de bir dambıl veya su şişeleri yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu hareketi yapmadan önce ısınma hareketlerini yaptığınızdan emin olun. Bel bölgesinize yük bindiren hareketlerden olduğu için ısınmadan yapmayınız.

 

Dumbell Step Up Hareketi
Dumbell Step Up Hareketi

7. Bir sehpa yardımıyla yapabileceğiniz farklı bir bacak eritme hareketi ise, Dumbell Step Up (Ağırlıklı yukarı adım hareketi)’dir. Bu hareketti koltuk veya sağlam bir sandalye de de yapabilirsiniz.

Ağırlıkla Yürüme Hareketi
Ağırlıkla Yürüme Hareketi

8. Son bacak eritme hareketi ise Dumbbell Walking Lunges Exercise olarak ifade edilen Ağırlıklı Yürüme hareketidir. Bu hareketti de kolaylıkla evde uygulayabilirsiniz. 

 

 

   Egzersizler, sağlıklı beslenme, yürüyüş ve koşunun kesinlikle hiçbir zararı olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu sebeple bacak eritme ve basenlerdeki yağlardan kurtulmak için sizde başlama düdüğünü hemen çalabilirsiniz. Bu şekilde bir yaşama sahip olarak, hayatta fazladan yağlanmış bir vücuda sahip olmadan yaşantınızı sürdürebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için günlük olarak egzersizinizi sürdürmeniz gerektiğini unutmamalı, bu doğrultuda yaşantınızda selülitler ve aşırı yağlanmaya yer olmadığını gösterebilirsiniz. Bacak eritme, beslenme alışkanlığını gözden geçirip düzene sokmak ve düzenli egzersiz ile kolaylıkla ortadan kalkabilecek bir durum olup, sizde hemen bu doğrultuda yaşantınızı sürdürmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde aşırı kilosuz bir yaşam, gereksiz yağlanma olmadan sportif ve fiziksel anlamda son derece fit bir hayat sürebilirsiniz.

Bacak Eritme Makalesini Okuyanlar Bunları da okudu :

Basen Eritme Hareketleri

Hızlı Zayıflama Yöntemleri

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here