Ana Sayfa Bodybuilding Barfiks Nedir?

Barfiks Nedir?

7770
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Barfiksi çoğumuz duymuştur ancak ne olduğunu pek çoğumuz bilmemektedir. Barfiks, akıllarda sanıldığı gibi bir vücut geliştirme hareketi değildir. Artistik jimnastik aleti olan barfiks; hareketten ziyade bir alettir. Oldukça yanlış bilinen bir gerçeği böylelikle barfiks nedir sorusunun altında söylemiş ve belirtmiş olduk.

Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks çekmek; genel olarak bir çubuğa asılarak vücudu çenenin en az çubuğun hizasına gelecek kadar yukarı çekilmesi ve kontrollü bir şekilde, dengeyi kaybetmeden aşağı indirmektir. Barfiks çekme esnasında vücudun tüm ağırlığı aktif bir şekilde kullanılmakta olduğu için, bu hareketin zorluk seviyesinin yüksek olduğunu söylememiz mümkündür. Vücut geliştirmeye yeni başlayanların bu harekete olumlu bakmamaların sebebi de budur diyebiliriz. Zor bir hareket olan barfiks, kuvveti artırmak ve gelişimi hızlandırmak için yapılır. Barfiks nasıl çekilir sorusuna ayrıntılı bir cevap verecek olursak;  ilk olarak yüksek bir yere (bu genellikle bir bar olur) tutunmanız gerekmektedir. Sonrasında vücut; çene tutulan yerin hizasına gelecek kadar yukarı kaldırılır. Sonrasında vücut yavaş yavaş aşağı tekrar indirilir. Bu hareket bu şekilde tekrarlanmaktadır. Barfiks çekerken; vücudu çenenin tutuş hizasına gelecek kadar yukarı kaldırıldığına dikkat edilmelidir ve acele edilmemelidir. Kontrolü kaybetmeden, yavaş yavaş bu hareket uygulanmalıdır. Vücudunuzu yukarı kaldırdıktan sonra bıraktığınızda tekrar aşağıya; kollarınız dümdüz olmalıdır. Başlangıç pozisyonu asla bozulmamalı; buna dikkat edilmelidir. Hareketinizi kolaylaştıracak hilelere de kesinlikle bulaşmamalı; kendiniz kandırmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Barfiks çeşitleri

Barfik; tutuş şeklinden, çekiş şekline göre elbette ki Barfiks çeşitleri adı altında incelenebilir.

Düz Tutuş

Düz Tutuş ile barfiks çekmek mümkündür. Barfiks çeşitleri arasında yer alan Düz tutuş çeşidinde tutacağınız yeri iyi kavramanız gerekmektedir. Başparmağınızla tutunduğunuz yeri iyice kavramalısınız. Düz tutuşta ellerinizin dış tarafının sizden tarafta olduğundan emin olmalı, yani yukarı baktığınızda elinizin yüzünü görmelisiniz. Barfiks çeşitlerinde yer alan bu tutuşa ayrıca serçe tutuşu da denilmektedir.

Başparmağın kavramadığı düz tutuş

Başparmağınızı bu tutuşta tutunduğunuz yere çepeçevre sarmayacaksınız. Başparmak elbette ki serbest bir pozisyonda olmayıp diğer parmakların yanında tutunulan yere üstten tutunulacak şekilde tutulmalıdır.

Karışık Tutuş

Bir elinizi ters diğer elinizi düz tutuşla barfiks çeşitleri arasında ki karışık tutuşu uygulamanız mümkündür. Gayet basit, barfiks çeşitleri arasında uygulaması kolay bir çeşittir.

Omuz Hizasında

Bu tutunuş; barfiks çeşitleri arasında omuz açıklığına göre örnek verilebilecek bir çeşittir diyebiliriz. Omuz Hizasında isimli tutunuşta kollar omuz hizasındadır. Yani tutunmuş olduğunuz kısım omuzlarınızın hizasında olmalıdır.

Omuz Hizasında Geniş

Kollar omuz hizasından dışarıya olacak şekilde olan; barfiks çeşitleri arasında yerini alan bu tutunuş da kollar omuz hizasını geçecek şekilde tutulmalıdır.

Enseye çekilen barfiks

Barfiks çeşitleri arasında çekilen yere başlığı altında isimlendirebileceğimiz enseye çekilen barfikste amaç; ensenizi tutulan yere değdirmenizdir.

Barfiks Aletleri

Barfiks aletleri oldukça fazla olup, çeşit çeşit kullanıcılara sunulmuştur. Bunlar arasında sizin için uygun olduğunu düşündüğün barfiks aletini satın alarak sizde barfiks çekmeye hemen başlayabilirsiniz. Barfiks Aletleri çeşitlerine göre değişmekte olup; yukarıdan tutunmak yerine iki yana yerleşik bir barfiks aleti de almanız mümkündür. 3080 için barfiks aparatı, pasifik news barfiks demiri ve daha çeşit çeşit barfiks aletleri sizleri beklemektedir. Fiyatları ve fiziksel anlamda özellikleri ile size uygun olan barfiks aleti ile barfiks çekmeye başlayarak vücudunuzu hareketlilik anlamında aktif kılabilir, daha iyi bir vücuda sahip olabilirsiniz. Barfiks aletleri pek çok internet sitesinden satın alınabilir ve uygun fiyata alınarak kullanımına başlanabilir bir alet sektörüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here