Ana Sayfa Uncategorized Bel Omurlarının Önemi

Bel Omurlarının Önemi

5103
1
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Bel omurunun korunması

Bilindiği gibi omurga, omurların üst üste dizilişinden meydana gelmiştir. En kuvvetli iki ayrı kütleyi birleştiren beşinci bel omuru hizasında yanlış bir çalışma ve hareket, bu omur ve disklerde ezilme ve kaymalara yol açabilir. Bu durumda omur kanalından geçen sinir yolunda Bir bası olur. Bununla da tazyik altında kalan sinir ve bağlı olduğu organlar etkilenir. Ağrı, fonksiyon bozukluklari ve felç yapabilir. Omurilikte kan damarı çok az bulunduğundan, arızalanan yerin kendini yenilemesi çok zordur. Tedavisi çok zor veya zaman alıcıdır. Bu tip sakatlıklar en ufak hatada tekrarlar. Bu sebeple yanlış çalışmalar sporcuya pahalıya mal olabilir.

Örnek olarak, Başüstünde ve vücut ölüp noktasından geçecek şekilde tutulan her kilogram yük, vücut ölüp noktasına aynı ağırlıkla intikal ettiği halde, vücuttan uzaklaştıkça, ağırlık merkezini daha fazla bir yukle teysir etmektedir.

Gergin kolla umut hizasında ve önce tutulan 1 kg yük, vücut olup noktasındaki ben omuzuna 29 kilogramlık bir ağırlık olarak intikal etmektedir. Ağırlık bilinçsizce kullanılırsa, tonlarca yük bel omurunda ağır tahribata, sakatlık ve hatta felç ve ölümlere yol açabilecektir.

Bu sebeple ağırlık çalışmalarında;

1) Ağırlıklar, yerinden dengeli ve doğru teknikle alınmalıdır.

2) Ağırlık vücuda yakın tutulmalı, vücut ölüp merkezinden, uzaklaşarak yük bindiren hareketler hafif kilolarla yapılmalıdır.

3) Sırt mümkün olduğu kadar düz tutulmalıdır.8

4) Yükle hareketle çalıştırılmak istenilen kas hissedilmedi ve dengeli tutulmalıdır.

5) Spora yeni başlayanlar, yaşlılar veya beli sakat olanlar, omura yük bindiren hareketler yapmamalı, tek kol ile ağırlık kaldırmadan kaçınmalı veya gerekirse hareketi sırt veya umut sabit bir yere dayayarak yapmalıdır. Erken yaş gruplarında, özellikle iyi bir program ve zamanlama çok önemlidir.

6) Ağrılı hallerde çalışmaya derhal son verilmelidir.

Ben sakatlıkların dan korunmak veya sakatlanmış ise tedavi etmek için midemi bal kaslarını kuvvetlendirmek gerekir. Bel omurlarını takviye eden bu kasları zayıf olursa omurgaya gereğince yardımce olmamakta ve yükü tümüyle omurgaya bindiğinden ezilme ve sıkışmalara sebebiyet vermektedir.

1 YORUM

  1. Merhaba bu makalenin ingilizce olduğunun farkında mısınız? Yarısından çoğu ingilizce ve hiç hoş durmuyor bir site yöneticisi olarak uyarmak istedim. Düzeltmeniz için yazdım. Bir de tabi ki link elde etmek amacıyla da sitedeki eksikler varsa size bildirmeye karar verdim. Ancak linki onaylamasanız bile ben bu siteyi çok seviyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here