Ana Sayfa Vücut Geliştirme Bitkisel Proteinler Ve Vücut Geliştirme

Bitkisel Proteinler Ve Vücut Geliştirme

2472
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

BİTKİSEL PROTEİNLER VE VÜCUT GELİŞTİRME

Bitkisel kaynaklı proteinler vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler için oldukça önemlidir. Özellikle vejetaryen olan kişilerin hayvansal kaynaklı protein tüketmedikleri göz önüne alınırsa vegan olup aynı zamanda vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler için kurtarıcı niteliğindedirler. Normal şartlar altında herhangi bir hayvansal kaynaklı protein almadan günlük protein ihtiyacını bitkisel kaynaklı proteinlerden temin edebilirsiniz. Hayvansal kaynakları tüketmek özellikle yağ ve kolesterol içeriği bakımından insan sağlığı için belirli bir takım tehlikeler ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde protein ihtiyacımızı bitkisel kaynaklı proteinlerden sağlayarak sağlığımız konusunda önemli bir adım atmış olabiliriz. Yazımızın devamında ‘’bitkisel protein kaynakları nelerdir?’’ bunları inceleyelim.

MERCİMEK: Mutfaklarımızda eksik olmayan tahıllarımızdan birisi olan mercimek içeriği bakımından oldukça fazla protein içermektedir. Ortalama olarak 100 g mercimek yaklaşık olarak 18 g protein içermektedir. Bu proteininin insan vücudunda kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle çorba, salata ve pilav tarzı yemeklerde kullanılmaktadır. Spordan önce iyi bir protein ve karbonhidrat desteği için mercimek tüketebilirsiniz.

KİNOA: Adını yeni yeni duyduğumuz ve sadece And dağlarının eteklerinde yetişen bu besin içeriği incelendiğinde yüksek miktarda protein içerdiği bulunmuştur. Ortalama olarak 100 g kinoanın içerisinde 10 g protein bulunmaktadır. Protein içeriğinin yanı sıra içerisinde bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi oluşturarak kilo verme diyeti uygulayan kişilere de yardımcı olmaktadır.

KURUFASULYE: Mutfaklarımızın baş tacı besinlerinden olan kuru fasulye hem ucuz olmasıyla hem de içeriğindeki yüksek proteinden kaynaklı olarak sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. 100 g kuru fasulyenin içerisinde ortalama olarak 16 g protein bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri spor öncesinde tüketilen kuru fasulyenin mide ve bağırsaklarda aşırı miktarda gaz oluşturması spor performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden özellikle spor sonrasında tüketilmesine özen gösterilmelidir.

KABAKÇEKİRDEĞİ: Ara öğünlerimizin vazgeçilmezlerinden birisi olan kabak çekirdeği yüksek protein ve yüksek sağlıklı yağ içeriği ile dikkat çekmektedir. Ortalama olarak 100 g kabak çekirdeğinin içerisinde yaklaşık olarak 20 g protein bulunmaktadır. Yüksek protein ve yağ içeriği ile sporcuların hem protein ihtiyacını hem de günlük enerji ihtiyacının bir kısmının karşılanmasını sağlar.

CHİA TOHUMU: Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan chia tohumu yüksek lif ve protein içeriği ile oldukça fazla rehavet görmektedir. Özellikle tok tutucu etkisi ile kilo verme sürecinde olan kişilerin kurtarıcı olma yolundan ilerlemektedir. Ortalama olarak 1 yemek kaşığı chia tohumunun içerisinde yaklaşık olarak 3 g protein bulunmaktadır. Chia tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi miktardır. Aşırı miktarda tüketilen chia tohumu belirli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden tüketimi günlük 2 yemek kaşığı ile sınırlandırmak gerekmektedir.

Sonuç olarak vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin hayvansal kaynaklar yerine bitkisel kaynakları da kullanarak protein ihtiyaçlarını karşılayabildikleri görülmektedir. Özellikle içerik bakımından bitkisel protein kaynaklarının kullanılması sporcuların sağlığı için önem teşkil etmektedir. Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here