Ana Sayfa Antrenman Programları Body Fitness Programı ve Hareketleri

Body Fitness Programı ve Hareketleri

5278
1
PAYLAŞ
  • 4
  •  
  •  
Body Fitness
Body Fitness

Body fitness ile Vücut geliştirmek, performansınızı artırmak artık sizin isteğinize bağlı. İnsanlık tarihiyle birlikte gelişen spor ve vücut geliştirme (body fitness) günümüzde gelişen teknoloji ile daha evrensel bir hal almıştır. Yapılan istatistiklere göre aslında istenen şey ideal kiloya ulaşmaktır. Peki ideal kilomuzu nasıl belirleyeceğiz? Bunun için mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır, sonrası zaten kendiliğinden gelir. Sporun asıl amacı sağlıklı yaşamak olmalıdır ama giderek farklılıklar göstermiş ve bazı kişilerde hat safhaya ulaşarak vücut geliştirmeye bazı kasları özel kullanmaya varmıştır. Body fitness dediğimiz vücut geliştirme ve fit olma durumu bir çok jimnastik salonunda özel hocalar ve aletler eşliğinde kolaylıkla sağlanmaktadır. Ama önemli olan verilen hareketleri doğru yapmak, beslenmeye azami özen göstermek ve özverili olmaktır.

Bayanlar için büyük problem yaratan basen bölgeleri yapılacak özel hareketler sayesinde şekle girmekte ve büyük sorun olan selülitler de bu sayede erimektedir. Uygulamaya başlamadan önce bir fitness programı belirlenmeli ve diyet olarak verilenlere harfiyen uyulmalıdır. Vücut geliştirme artık korkulacak bir olay halinden çıkmıştır. Çünkü herkesin rahatça üye olup devam edebileceği spor salonları mevcuttur. Body programında esas olan kurallara uymaktır. Devamlılık çok önemlidir. Antrenman öncesi alınacak bazı gıda takviyeleri her ne kadar bazı uzmanlar tarafından önerilmese de gereklidir.

Body Fitness
Body Fitness

Body Fitness ve Faydaları

Body fitness denince akla ilk gelen güzel görünüm, etkili bir vücuttur. Fit görünmek herkesin arzuladığı bir özellik olmuştur ama uygulamadaki zorluklar bazen caydırıcı olabilmektedir. Yapılması planlanan hareketlere odaklanmak ve devamlılık esastır. Verilen (diyetisyen gözetiminde)beslenme programına sadık kalmak gerekir. Haftanın belirli günlerinde gidilecek body fitnesssalonlarında yapılacak olan egzersizler sizdeki değişiklikleri kısa zamanda fark etmenizi sağlayacaktır.

Body Fitness Antrenmanı yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar

 1-14-15 yaşından evvel ağırlık kaldırmamalıdır

2-yemekten 2 saat sonra antrenmana başlanmalıdır

3-antrenmanda kapasitenizin üzerine çıkmayınız

4-taşıyamayacağınız ağırlıkları kaldırmamalısınız

 

Başarılı olmak için body fitness salonlarındaki kurallara uymalısınız. Çalışma programı kişiye özel olmalıdır çünkü herkesin metabolizması farklılıklar göstermektedir. Bunu en doğru biçimde ya spor salonundaki uzmana veya başka bir bilene danışarak öğrenebilirsiniz. Yapılacak egzersizler sizin kapasitenizi aşmamalıdır. Sağlık sorunları, bel ve kas ağrıları yaşamak istemiyorsanız bunları dikkate almalısınız. Aletli çalışmalarda size uyan aleti bulmalı ve hangi bölgenizi çalıştıracağını bilmelisiniz. Bu size ayrı bir özgüven kazandırır.

 

Body fitnesssalonları artık bilinçli antrenörlerle hizmet vermektedirler. Ancak önemli olan istikrardır tabii ki. Başlayıp bırakmak sizi yıprattığı gibi vücudunuzu da yorar ve formdan düşmesine sebep olur. Bu yüzden önceliğiniz azim olmalıdır, diğerleri zaten sonradan oluşur. Doğru nefes alıp vermek ve doğru kasa doğru aleti bulup çalışmak gerekir. Bu yüzden diyetisyeni ve uzman antrenörü olan bir spor salonunu tercih etmelisiniz. Aletsiz çalışmalarınızda sert zemin önemlidir yoksa bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Zaten bunu size çalıştıran antrenörünüz de hatırlatacaktır. Ama vücudunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Bu yüzden çalıştırıcınıza yardım etmeli nerenizi daha fazla çalıştırmanız gerektiğine kararı siz vermelisiniz. Hareketler ne çok hızlı ne çok yavaş yapılmalıdır. Acele etmemeli, fazla yorulmadan yavaş, yavaş istediğiniz sonuca ulaşmalısınız. Önceki ve sonraki ölçülerinizi karşılaştırdığınız zaman oluşan fark sizi memnun edecektir. Devamlılık vücudunuz için çok önemlidir. Alıştığı egzersizlerden birden bire vazgeçirmek vücudunuzu olumsuz etkiler. Zaten o tempoya ayak uydurduğunuz da sizde vazgeçemeyecek ve devam etmek isteyeceksiniz. Başarılı sonuçlar herkesi memnun eder ve karar aldığınız zaman sakın vazgeçmeyin.    

Bu yazımızda body fitness hakkında bilgilendirme yaptık. Beslenme Programları ve Göbek Eritme yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here