Ana Sayfa Bodybuilding Bodybuilding

Bodybuilding

4860
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  
Bodybuilding
Bodybuilding

 hareketleri ve body building programı edinmek istiyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bodybuilding ağırlık ve çeşitli spor aletleri, programlı bir çalışmayla yapılan kasları geliştirmeye ve kuvvetlendirmeye yarayan vücut geliştirme sporudur. Bu spor, sağlıklı yaşam felsefesi ile tüm ülkelerde ilgi görmekte ve hızla yayılmaktadır. İster sportif ister sağlık amaçlı yapılsın, spor kuruluşları tarafından belirlenen prensiplere göre hareket eder, çalışma planları; psikolojik ve fizyolojik özellikler göz önünde bulundurularak yapılırsa daha fazla yarar sağlamaktadır. Bodybuildinge başlamadan önce yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bodybuilding Hareketleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Body building de en önemli şeylerden biri  hareketlerin programın dışına çıkılarak yapılmamasıdır Bu durum istenilen bölgeyi ve kas grubunu iyi çalıştırmadığı gibi çeşitli sakatlanmalara da yol açabilir. Hangi amaçla egzersiz yapılırsa yapılsın, anatomi bilgilerimizin ışığında, kas ve hareket sırasına göre yapmak gerekmektedir. Bu alanda bek bir bilgiye sahip değilseniz spor salonlardaki eğitmenlerden bilgi alabilirsiniz.

Bodybuilding ve Kas Gelişimi

Bu spor dalında bilinmesi gereken bir diğer durumda, vücudun hangi bölgeleri için bu sporun uygulanacağıdır. Bu bölgelerin en başında karın, bel ve sırt gelmektedir. Karın bölgesindeki ön gövde kaslara “rectus abdominis” denmektedir. Belin iki yanında bulunan kaslara “external oblique”,  alt bölgenin iki yanlarındaki kaslara da” internal oblique” denilmektedir. Kaslar belirgin değilse büyütmek için kilo ile ve az tekrarlı çalışmalı, bölge yağlı ve kaslar da büyük ise kilosuz çok tekrarlı çalışmalar yapılır. Her antrenmanda sürekli aynı hareketleri yapmak bel sakatlıklarına yol açabilir bu yüzden değiştirilerek yapılmalıdır.  Görünebilen mide kasları, yağ miktarının azaltılmasına bağlıdır. Bu azaltma da bilinçli bir diyet listesi ile mümkündür. Body building programının başlangıcını bu diyet programları olduğunu düşünebiliriz.

Bodybuilding Hareketleri

Bodybuilding deadlift hareketi

Egzersizlerde alt ve üst mide olarak ikiye ayrılır. Üst mide için kolaydan zora “ crunch , cross knee crunch, pulldown crunch” alt mide için se kolaydan zora “ lying leg raise, reverse crunch, vertical lying leg thrusts,hangigng knee ups,hanging leg raise” dır.Bodybuildingde, mideyi çalıştırırken omurgayı ihmal etmemek lazımdır.  Bunun içinde alt sırt ve omurgayı en iyi çalıştıran hyperextension ve deadlift hareketlerini de çalışmamız gerekmektedir.

 Bodybuildingde, göğüs vücuda gösteriş kazandıran en önemli kısımdır. İyi bir göğüs için göğüs kaslarının iri olması, üst göğüs ile göğüs ortasının dolu olması, omuzlara doğrusu yayılmış olması gerekmektedir. Yatarak halter kaldırma, ters eğik sırada halter kaldırma, üst eğik sırada halter kaldırma ve dambıl kaldırma, dambılla göğsü yukarı çekiş göğüs hareketlerinden oluşur. Bodybuildingde, omuz kaslarında ise çok iyi ısınma ve germe çalışmaları yapılmalı ve acı verdiği takdirde bırakılmalıdır çünkü omuz bölgesi çok hareketli olduğundan sık sık sakatlanan bir bölgedir. Omuz hareketlerinde ise ayakta önden halter kaldırma ,enseden halter kaldırma, ayakta dambılları kaldırma, dambılla yana açış gibi hareketler yapılmaktadır.

Bodybuilding ve Kas Yapma

 Bacak kasları da  önemle çalışılması gereken kas grubudur. Bacaklar ne kadar güçlü ve dayanıklı olursa vücut o kadar kondisyon kazanır.  Bacak geliştirme, ön, arka, kalça ve kalf bölümlerini kapsamaktadır. Bacak kaslarını  Makine de çöküş, ayak itiş, öne bacak açma, arkaya bacak açma, iç ve dış bacak açma, uzatıcı bacak çöküşü gibi hareketlerle yapılabilir. Bodybuilding sporunu yapmak isteyen kişiler gerçekçi ve yararlı bir çalışma planı ile yaşantısını program altına alarak ve yapmış olduğu programa sadık kalarak başarılı olabilirler. Muntazam ve sabırlı çalışma, uyku, dinlenme ve protein ağırlıklı beslenmeyi de unutmamak gerekir.

Genel olarak Bodybuilding konusunu anlatmış olduğumuz bu yazımızda umarız aradığınızı bulmuşsunuzdur. Sağlıklı ve mutlu günler…

Diğer Body hareketlerinin resimli olarak anlatıldığı ve body tekniklerini öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here