Ana Sayfa Kas Geliştirme Bomba Gibi Kaslar İçin Yapılması Gerekenler

Bomba Gibi Kaslar İçin Yapılması Gerekenler

660
0
PAYLAŞ
Kas Geliştirme
  •  
  •  
  •  

Kaslarını geliştiren birisini gördüğümüz zaman bizde bu şekilde kaslara sahip olmak isteriz. Bunu nasıl başardığını kendi içimizde düşünürüz. Öncelikle bomba gizi kaslar için yapılması gerekenler vardır ve bunların bir süreç boyunca devam etmesi gerekir. Dolayısıyla da kısa sürede kasların meydana gelmesi gibi bir hayaliniz varsa bunun yanlış olduğunu bilmeniz gerekir. Peki, sağlam kaslara sahip olmanın kolay yok mu? Bu sorunun cevabı maalesef olumsuz. Yani kaslara sahip olmak için basit ve kolay bir yol yok. Ama dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar sayesinde amacınıza ulaşmanız noktasında daha başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Söz konusu hususlar ve bunlara ilişkin detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Bomba gibi kaslara sahip olmak için takip edilmesi gereken adımlar nelerdir? Güçlü kaslara sahip olmak için en etkili yöntemler.

 

1. Protein Ağırlıklı Beslenin

Kas denildiği zaman insanların aklına ilk olarak egzersiz programı gelir. Fakat bu noktada atmanız gereken ilk adımın beslenme programınızı düzenlemek olmalıdır. Eğer gerçekten kararlıysanız ve bu kaslara sahip olmak istiyorsanız, sıfırdan bir beslenme programı hazırlamanız gerekir. Hazırlayacağınız beslenme programında proteinlerin daha ağırlıkta olması son derece önemlidir. Çünkü kasların gelişimi için ihtiyaç duyulan temel madde proteindir.

Günlük protein alım miktarınızın ne kadar olacağını belirlerken bir uzmandan destek almanız gerektiğini sakın unutmayın. Yani beslenme programını kendi başınıza değil, destek aldığınız bir uzmanın yardımı ile yapın. Böylece beslenme noktasında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

İnsan vücuduna giren besinler genel olarak 3’e ayrılır. Bunlar; protein, yağ ve karbonhidrattır. Kas geliştirme sürecinde yağ alımının tamamen sıfırlanmaması, ama düşük seviyelerde tutulması gerekir. Karbonhidrat seviyesi ise ihtiyaç duyulan enerjinin kalorisini karşılayacak seviyelerde olmalıdır. Böylece alınan karbonhidratlar yakılmış olacak ve yağ olarak depolanamayacaktır. Eğer beslenme programı doğru olarak ayarlanmazsa, yapılan egzersizlere rağmen kasların tam olarak gelişmediği görülecektir.

 

2. Ağırlık Çalışın

Egzersizlerin tamamının kendi içinde farklı faydaları vardır. Fakat bunlar içerisinde yer alan ağırlık çalışmanın yerinin çok daha özel olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bundan dolayı çalışmalarınızda ağırlıklara da yer verin.

Ağırlık çalışarak vücudunuzun kaslarını daha rahat bir şekilde artırabilirsiniz. Bunun temel nedeni ise ağırlık kaldırmanın hem kasları çalıştırması, hem de vücudun genel olarak güçlenmesini sağlamasıdır. Bu bakımdan son derece etkili bir egzersiz olduğu söylenebilir. Çünkü güçlenen vücut sayesinde diğer egzersizler daha rahat bir şekilde yapılır, bu ise kasların gelişim sürecini destekler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme ve Fitness Arasındaki Farklar

 

3. Basit Çalışın

Egzersiz programınız, bomba gizi kaslara sahip olmanız noktasında çok büyük bir öneme sahiptir. Bu kaslara sahip olmanın en kestirme yolunun basit bir programdan geçtiği bilinmelidir. Evet, bu konudaki havalı programların, süslü anlatımların sizlerin beklentisini karşılamayacağını ve başarıya giden yolu uzatacağını söylüyoruz. Bunun en güzel göstergelerinden birisi, geçmişte vücut geliştirme yapan sporculardır. 1950’li yıllarda yapılan basit tam vücut antrenmanları ile bu sporcuların başarıya ulaştığı bilinmektedir. O halde Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur.

Uyguladığınız program her şeyden önce uygulanabilir olmalı. Bunun haricinde karmaşık olmamalı ve sizin işinizi kolaylaştırmalıdır. Böylece düzenli bir şekilde spor yapmaya başlayacak ve etkilerini bir süre sonra göreceksiniz. Etkilerini gördükçe motivasyonunuz artacak ve çalışmalarınız devam edecektir. Unutmayın, bu konunun en önemli anahtarlarından birisi de sabırdır. Sabırlı ve düzenli bir şekilde çalışmaya devam ederek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

 

4. Antrenman Günlüğü Tutun

Kas gelişimi yapılan egzersizlerin etkisinin kişiye bağlı olarak farklılık gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bahse konu durum nedeniyle kendiniz için en iyi egzersizleri bulmanız gerekecek. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Tabi ki antrenman günlüğü tutarak.

Antrenman günlüğü, yaptığınız egzersiz ve karşılığında beklendiğiniz sonucun günlük olarak kaydedilmesi olarak ifade edilebilir. Örneğin; biceps kaslarının gelişmesi için çalışıyorsunuz. Bu günlükte yaptığınız çalışma ve kaslarınızın genişliğini ölçebilirsiniz. Bir süre sonra aradaki değişimi fark etmeye başlamanız gerekir. Eğer fark tatmin edici seviyede ise egzersize aynı şekilde devam edebilirsiniz. Fakat egzersize rağmen beklentilerinize tam olarak cevap alamıyorsanız, bir uzmandan yardım alarak çalışma şeklinizi değiştirmeniz çok daha doğru olacaktır.

 

Burada Sihir Yok

Kas gelişimi için sihirli bir değnek ya da mucizevi bir hap yoktur. Bu işin tek çözümü düzenli olarak çalışmaktadır. Yeterli beslenme ve iyi bir egzersiz programı ile harikalar yaratabilirsiniz. Bu noktada kas yapmanıza yardımcı olacak protein tozu gibi besin takviyelerinden de faydalanabilirsiniz. Planladığınız gibi çalışmaya devam etmeli ve sonucu görene kadar sabırla beklemelisiniz.

Kas Yapımına Yardımcı Protein Tozu Besin Takviyelerini İncelemek İçin Tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here