Ana Sayfa Beslenme Programları Bulk Dönemi Nedir ? Beslenme Programı

Bulk Dönemi Nedir ? Beslenme Programı

43516
1
PAYLAŞ
 • 2
 •  
 •  

bulk-donemii

Bulk Dönemi Nedir?
Bulk dönemi, yani hacimlenme dönemi bir kişinin günde harcadığı kaloriden fazlasını almasıyla kaslanma ve hacimlenmeyi amaçlamış olduğu döneme verilen isimdir. Bu dönem genel olarak kış ayları içerisinde yapılmaktadır. Uygulanan bu dönem içerisinde her istenilen, her besin tüketilememektedir. Kaliteli karbonhidrat ve proteinleri kullanarak istediğiniz hacimlenmeyi sağlayabilirsiniz. Eğer aksini yaparsanız vücudunuzda kas yerine yağlanma oluşacaktır. Bulk Dönemi Nedir sorusuna cevaben, bu dönem içerisinde ki temel amacın yağlanmayı minimum tutup kas kütlesinin artmasını sağlamak olduğunu da unutmamalısınız. Bulk döneminde gelişigüzel beslenemez, gelişigüzel yağlanma olmasına izin vermemeniz gerekir. Unutmamalısınız ki bulk döneminde amaç hızlı bir şekilde kas yapmaktır. Bu sebeple kas yapmayı olumsuz yönde etkileyecek besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Bulk Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Mezamorf ve endomorf vücut tipine sahip insanlar bulk döneminde nasıl beslenmeli sorusuna cevap verecek olursak şu şekilde söyleyebiliriz. Mezamorf tipler genel olarak sağlam yapısı olan, kaslı ve her insan da olduğu gibi yine yağlanabilen tiplerdir. Endomorf tiplerde yine kaslı tipler olup çok kolay yağlanabilmektedirler. Bulk Döneminde protein beslenmenize bakacak olursak; proteinlerin vücudunuzun yapı taşları olduklarını unutmamalısınız. Yeni oluşturacağınız kaslarında proteinden oluşacağını unutmamalı, bu sebeple bu hususa dikkat etmelisiniz. Her gün vücudunuzun ağırlığı kg başına 2 gr protein alın ve bunu 4 ila 6 saat aralıkla eşit öğünlere bölün. Çalışmanızdan hemen sonra whey proteini alın ve yatmadan önce ki son öğünde diğer öğünlere oranla daha yüksek miktarda protein alın. Bulk Döneminde alacağınız proteinleri tek bir çeşitten almamalısınız. Çeşitli protein kaynaklarından tüketerek bu protein ihtiyacını karşılamalısınız. Et, süt, balık ve diğer protein barındıran besinleri eşit miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bir diğer besin ise karbonhidrattır. Vücudumuzda olmazsa olmaz enerji kaynağıdır. Karbonhidratı çalıştığınız günler, yani spor yaptığınız günler 250 – 350 gr arasında tüketmelisiniz. Çalışmadığınız günlerde ise endomorflar 150 gr, mezomorflar ise 500 gr tüketmelidir. Ayrıca karbonhidratı spordan 3 saat önce ve hemen bitikten sonra tüketmeniz daha iyi bir yol olacaktır.
Bitkisel sıvı yağlar tüketmekten kaçının ve haftada iki defa somon balığı tüketmeye çalışın. Bulk döneminde bu şekilde bir beslenme yöntemi uygular ve dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ederseniz istediğiniz kaslara hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Bulk Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Bulk döneminde bir diğer beslenme ile alakalı hususta kalori tüketimine dikkat edilmesidir. Son derece etkili olan kalori kesinlikle aşırı tüketilmeli yeterli düzeyde alınmalıdır. Yağ yapıcı besinlerden uzak kalmalı, vücudunuza kas yapımını etkileyecek besinleri sokmamalısınız. Bu şekilde bulk döneminden verimli neticeler alır, istediğiniz kas gelişimini kısa sürede yakalayabilirsiniz. Bulk döneminde çoğu insan kalori ve yağ alımını tamamen kesme düşüncesi barındırıyor. Oysaki bu düşünce son derece yanlış ve anlamsızdır. Çünkü vücudun kas oluşturabilmesi için de enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerjiyi karşılamanın yollarını kapatmak Bulk dönemini verimsiz bir hale sokar ve alınan netice başarılı bir netice değil, başarısız ve istenilenin dışında bir netice olur. Bu sebeple yeterli düzeyde kalori ve yağ alımı yapmalı bunu belirtilen sağlıklı yollarla gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle son derece sağlıklı bir şekilde, hızlı bir şekilde, kısa bir zaman diliminde istediğiniz kasları oluşturabilir, vücudunuzda ki kasları geliştirerek ortaya çıkartabilirsiniz. Bulk dönemini doğru ve düzenli uygulamanız son derece önemli olup bu dönemde dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edip, önemli noktaları atlamamalı; her şeyi eksiksiz yaparak neticeyi başarılı kılmalısınız. 

Bulk Döneminde Tüketilmesi Tavsiye Edilen Besinler

 • Yulaf Ezmesi : Hacimlenme döneminde özellikle az yağ miktarda yağ içermesi nedeniyle Bulk Dönemi kahvaltıları için iyi bir seçim olabilir.
 • Haşlanmış Yumurta : Vücut geliştirmecilerin vazgeçilmesi olan haşlanmış yumurta yüksek protein kaynağı olması sebebiyle tavsiye edilen besinler arasındadır.
 • Tam Buğday Ekmeği : Çok fazla aşırıya kaçmadan karbonhidrat alımı için tüketebilirsiniz.
 • Yağsız Lor Peyniri : Bulk döneminde en çok tercih edilen gıdalardan bir tanesi de lor peyniridir. 100 Gr lor peynirinde 15 gr protein , 3 gram yağ bulunur. Eğer yağsız lor peyniri bulabilirseniz yağ oranı 0gr olacaktır.
 • Ton Balığı : Yüksek protein kaynağı olan bir besindir. Bulk dönemi beslenme programınız içerisine almanızda fayda var.
 • Tavuk Göğsü: Yağ barındırmayan ve yüksek protein içeren tavuk göğsü sadece bulk döneminde değil vücut geliştirmeciler tarafından her dönemde tercih edilmesi gereken bir besindir.
 • Süt : Kazein proteini içerir, genellikle yatmadan önce süt tüketimi uyurken ihtiyacınız olan proteini karşılamaktadır.
 • Esmer Pirinç, Kepekli Makarna, Badem, Ceviz , Fındık, Yüksek protein içeren baklagillerde sofranızda bulunmalıdır.

Bulk Döneminde Tüketilmesi Tavsiye Edilmeyen Besinler

 • Hamburger (Reklamlara aldanmayın)
 • Pizza : Yanından bile geçmeyin.
 • Doymuş yağlar : Vücuda zararlı yağlardır. Zeytinyağından şaşmamak en iyisidir.
 • Çerez – Cips : Bulk döneminde tüketmemeniz gerekir. Abur cuburdan uzak durun.
 • Tatlılar : Mümkün olduğunca şekerden uzak kalmakta fayda var. Ama engel olamıyorsanız aşırıya kaçmadan hafif bir tatlı tüketebilirsiniz.

Sporcu beslenmesi ile ilgili bir yazı paylaşmıştık şuna da bir göz adın. Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here