Ana Sayfa Antrenman Programları Calf Kası

Calf Kası

4886
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Calf kasıyla ilgili egzersiz yapılmadan önce bu egzersizlerin ne için yapılacağına karar verilmesi gerekir. Çünkü Calf kası egzersizlerinin çok çeşitli bir yelpazesi vardır. Calf kası egzersizlerine başlanılan zaman diliminde (ilk 1-2 hafta) kaslar güçleninceye dek çok yorucu ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak gerekir.Egzersizlerin dozu günler ilerledikçe arttırılabilir.

Calf kası egzersizlerini yapmadan önce dizden veya kalça bölgesinden rahatsızlığı olanlar mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Bazı vücut bölgeleri genetik olarak çok gelişirken bazılarının gelişimleri geride kalabilir.Calf (baldır) kası da bunlardan bir tanesidir. Calf kasını geliştirerek biçime sokmak oldukça zorlu ve ciddi bir iştir. Calf kasının gelişimi için yapılan antrenmanı düzgün bir şekilde ve kas iyice kasılıp iyice gevşeyene kadar yapın ve bu antrenmanı yaptıktan sonra kısa bir süre (yaklaşık 1 dakika) dinlenin.

Alt bacaklarımız gastrocnemius, soleus, tibialis anterior olmak üzere 3 kas içerir.Gatrocnemius, dizi aşil tendonuna bağlayan çift başlı kastır.Soleus, gastrocnemiusla bacak kemiği arasındadır. Tibialis anterior ise bacaklarımızın ön bölümünde bulunur.

Yapmamız gereken egzersizler biraz da bu üç kasın hangisini geliştirmek istediğimizle alakalıdır. Öncelikle bu üç kastan hangisini geliştirmek istediğimize karar vermeli ve buna karar verdikten sonra belirlediğimiz kaslara yönelik egzersizleri yapmaya başlamalıyız.

Bu kasları geliştirmede temelde Standing Calf Raises, Leg Press Calf Raises, Single Leg Calf Raises ve Tibialis Raises olmak üzere 4 çeşit egzersiz mevcuttur. Tabi hepsi bunlarla sınırlı değildir ama en stadart egzersizler bunlardır. Bunlardan Standing Calf Raises daha ziyade gastrocnemius kas bölgesini geliştirme odaklı yapılır. Leg Press Calf Raises, Single Leg Calf Raises ve Tibialis Raises, kalf kaslarının gelişimi için kalsik hareketlerdendir. Ayrıca uzmanlar bir haftada iki defa farklı kalf egzersizi yapılmasını önermektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Deadlift Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here