Ana Sayfa Sporcu Ek Gıdaları Casein Nedir? Nasıl Kullanılır?

Casein Nedir? Nasıl Kullanılır?

3118
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Süt ürünlerini hemen hemen her yaşta insan kullanmaktadır. Casein de bir süt ürünü olup spor yapan kişiler tarafından tüketilen bir gıda takviyesidir. Özellikle İnek sütünün %80 civarında proteinini karşılamaktadır. Amino Asit bakımından zengin minerallere sahiptir. Kas proteini olarak ta adlandırılabilmektedir. Kesinlikle spor yapan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. Casein kullanıldıktan sonra sindirim sistemini yavaşlatmaktadır. Casein mide de pıhtı benzeri bir maddeye dönüştüğü için sindirimi zorlaştırmaktadır. Yatmadan önce ya da vücudu uzun süre beslemediğiniz zamanlarda da kullanabilirsiniz. Casein ayrıca peynir altı suyundan elde edilen Whey proteinine çok benzemektedir. Whey proteini çok hızlı bir şekilde kana karıştığı için Casein proteinine göre biraz farklılık göstermektedir. Casein yukarıda da belirttiğimiz gibi yavaş bir sindirim sistemi ortaya çıkarır.

Casein Ne Zaman Kullanılmalıdır

Casein ( Kazein ) yağsız süt ya da su ile karıştırılarak tüketilmelidir. Bir kase de ya da bardak içerisinde karıştırabilir ya da blender kullanarak karıştırabilirsiniz. Casein bu şekilde karıştırıldığı zaman yoğun bir kıvama ulaşır. Whey protein ise bu kadar yoğunlaşmaz. Casein proteinini çok sıcak olan sıvılarla ya da asitli içeceklerle karıştırılması tavsiye edilmez. Çünkü Casein bu şekilde çok zor çözülmektedir. Kazein toz şeklindedir ve süt ile karıştırılması gerekmektedir.

Casein proteinin mide de sindirilmesi ortalama 8 saati bulmaktadır. Diyet yapanlar için yatmadan önce kullanılması sonucunda bünyenizi yavaş yavaş beslemenize katkı sağlar. İstenilen her zamanda kullanılabilmektedir. En çok tercih eden kişiler ise; çok uzun süre aç kalmayı hedefleyen kişilerdir. Ayrıca Whey proteini ile de karıştırılarak kullanılabilmektedir. Belirtilen kullanım ölçüsü Casein için 2 ölçek ise, Whey proteini de 1 ölçek karıştırılarak kullanılabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Supplement Kombinasyonu Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ
Önceki İçerikYüksek Hacimli Antrenman
Sonraki İçerikLifli Beslenme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here