Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Casein Protein

Casein Protein

2436
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Casein (Kazein) Proteini Nedir?

Süt proteini olarak da adlandırılan Casein protein tozu, süt proteini adını içindeki çeşitlerin sadece sütte bulunuyor olmasından ve sütün en büyük protein kısmını oluşturmasından alıyor. Sütün içerisinde çeşitli proteinler olmasına rağmen en büyük pay %80 oranla kazein proteinine aittir.

Casein (Kazein) Protein Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Casein proteinin de kullanımı tıpkı diğer protein tozları gibidir. Casein protein tozunun tavsiye edilen kullanımı gece yatmadan önce kullanılmasıdır. Çünkü casein (kazein) protein tozu kana biraz geç karışır.

Vücut uyku halindeyken 8 ila 10 saat içerisinde tekrar açlık hissine kapılır ve casein protein tozu vücudun bu durumu en az kasa kaybı ile atlatmasını sağlar.

Casein Proteininin Diğer Proteinler Arasındaki Farkı Nedir?

Casein protein tozlarının sindirimi ve kana karışma süresi diğer protein tozlarına göre daha geç sürmektedir. Örneğin sık kullanılan bir protein tozu olan Whey’in kana karışma süresi maksimum 30 dakika sürerken, Casein (kazein) proteinlerinin kana karışma süresi yaklaşık olarak 8-10 saat arasındadır. Casein proteinleri, diğer protein tozlarından farklı olarak, uyku halinde oluşabilecek kas kaybını da engellediği için fiyatları bakımından diğerlerine nazaran pahalıdır. Whey protein tozu kas yapıcı olarak geçerken, Casein protein tozu daha çok kas kaybını önleyici olarak geçer.

Casein (Kazein) Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

-Casein protein tozunun en bilinen ve en büyük özelliği kas kaybını önleyici olmasıdır.

-Kişinin vücudundaki aminoasitlerin salınımlarını düzenler.

-Vücuttaki karbonhidratları daha fazla enerjiye dönüştürür.

-Vücutta onarılması gereken bir doku bulunuyorsa, onarımını sağlar.

-İnsan vücudunda proteini en çok depolayan protein tozudur.

-Vücuttaki protein yıkımı ve protein sentezi arasındaki dengeyi sağlayarak kas gelişimine hayati derecede destek sağlar.

-Yapısı gereği protein kana geç karıştığı için geceleri kullanıldığında vücudun besinsiz kalmamasını sağlar.

Kısaca açıklamak gerekirse Casein (Kazein) protein tozu vücudun uzun süreli protein deposunu sağlar. Ayrıca vücut geliştirme sporu yapan herkes için vazgeçilmez bir gıda takviyesidir. Bu proteini süt ve peynir gibi gıdalardan elde etmek tabi ki daha sağlıklıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Supplement Kullanımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here