Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Creatine Nedir?

Creatine Nedir?

2374
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Beslenmenize ek olarak takviye besinler alırsınız. Bu besinler sizin normalde alacağınız vitamin ve minerallerin tek kapsülde almanıza olanak sağlar. Creatine de aslında besin takviyesi gibi masum görünür fakat spor performanslarını artırmaya yönelik kullanılır. Kasların büyüklüğü, spor performansı, dinlenme ve kas yorgunluğunu gidermede creatine ek olarak kullanılması fayda saplayacaktır. Bu yeni bir olgu değildir. Creatine ilk kez 1926 yıllarında kullanılmıştır. Basit bir yöntem olması tercih edilme yoğunluğunu artırmaktadır. Ağız yoluyla alınan bu takviye etkisi konusunda tartışmalara sahiptir. Creatine kullanmak yararlı mıdır? Sporcular ne sıklıkla creatine kullanıyor sorularına aşağı kısımda cevap vermeye çalışacağız.

Creatine Gerçekten İşe Yarar Mı?

Aslında creatin denilen olgu anlayabileceğimiz şekilde ATP enerji olarak özetlenebilir. Vücudumuzda bulunan creatine miktarı vardır. Yediğimiz besinlerin sindirilmesiyle ortaya çıkan bir tür aminoasittir. Fakat Creatine bizim aylarca yediğimiz yiyeceklerden çıkacak miktarı ufak kapsüllerde mevcut tutmaktadır. %35’e yakın bir enerji sağlamaktadır. Creatine takviyesi birikmesini beklemektense hücre zarından daha kısa sürede geçecek şekilde monohidrat formunda kullanılmaktadır. Takviye olarak alınan creatine bu anlatılan kapsamda etkisini kısa sürede göstermektedir.

Alınması Gereken En Uygun Creatine Miktarı

Bilim dalındaki yükleme evresi creatine uygulaması için de geçerlidir. Günlük olarak 5 gramlık creatine oranı yeterli olacaktır.Eğr yükleme dönemindeyseniz kullanacağınız toplam miktarı tek seferde değil gün içine bölerek her seferinde 5 gram olarak kullanmalısınız.Creatini antrenman öncesi ve antrenman sonrası olarak kullanabilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Casein Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here