Ana Sayfa Vücut Geliştirme Crossfit Nedir | Nasıl Yapılır | Crossfit Hareketleri

Crossfit Nedir | Nasıl Yapılır | Crossfit Hareketleri

15149
0
PAYLAŞ
  • 11
  •  
  •  
crossfit
crossfit

Crossfit Nedir?

Crossfit günümüzde sıkça duyduğumuz bir terim olmaya başlamıştır. Güç ve kondüsyon programı olan Crossfit, genel tanım itibari ile şu şekildedir. Crossfit 1 tane belirli olan fiziksel özelliğin gelişimini hedeflemektedir. Crossfit nedir sorusuna cevaben 10 adet fiziksel özellikler ise şunlardır. Esneklik, güç, kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, denge, çeviklik, vücut kontrolü, hız, koordinasyon ve patlayıcı kuvvet şeklinde sayılabilir. Crossfit tek bir kasın değil birçok ana kasın işlevsel urumda olduğu bir spor türüdür. Crossfit yapan biri vücut geliştirmeye benzer bir çalışma yaparak sadece bir bölgesinde değil her bölgesinde gelişim sağlar. Kısacası Crossfit Nedir sorusuna en iyi cevap, bu spor esnasında yapılan hareketleri jimnastik, fitness, vücut geliştirme, atletizm ve halter gibi birçok sporun karışımıdır. Crossfit yapmak için illa bir salona gitmeye gerek yoktur. Çoğu hareketi evinizde rahatlıkla uygulamanız mümkündür.

Crossfit Hareketleri

Crossfit çocuklar da dahil olmak üzere herkesin yapabileceği bir spor çeşididir. Antrenman süresi yaklaşık 15 – 20 dakika süren Crossfit’i eğer sağlık sorununuz vara bir hekim kontrolünde yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Crossfit Hareketlerine bakacak olursak, aslında her zaman yaptığımız hareketler olduğunu göreceksiniz. Örneğin oturduğunuzda dizlerinizi kırıp oturuyorsanız bir crossfit hareketini uyguluyorsunuz demektir. Crossfit hareketleri diğer çeşitli sporlarda yapılan hareketler gibi aynı değildir. Her gün farklı bir hareket uygulanır. Ayrıca her yaştan bireyler bu hareketleri kolaylıkla uygulayabilirler. Crossfit hareketleri oldukça yoğun olup, yorucu hareketler de olabilmektedir. Esneklik, güç ve çeviklik gibi noktalarda etkili olan Crossfit etki ettiği etken çeşitliliği sebebiyle yorucu olabilmektedir. Crossfit Hareketlerinde amaç vücudu izole ederek fit bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Bu sebeple hareketler tekrarlı bir şekilde yapılmaktadır. Yani bir hareket arka arkada birkaç defa uygulanır. Ayrıca unutulmamalıdır ki Crossfit hareketleri sakatlanma riski barındıran hareketlerdir. Bu sebeple dikkatli ve özenle uygulanması gerekmektedir. Crossfit hareketlerinden olan Giryayla Goblet Çömelmesi, Ayaklarınız omuz genişliğinde, ayak uçlarınız ise biraz dışa dönül bir şekilde ayakta yapılmaktadır. Bütün ağırlığınızı topuklara verip girya egzersiz aletini de göğüs hizanızda tutun. Bu hareketi yaparken karın kaslarınızla kalça kaslarınızı da işleve sokun. Çömelme hareketine başlayın ve bir sandalyeye oturuyormuş gibi çömelin. Bu esnada dizlerinizi dışa doğru çıkartıp, sırtınızı dümdüz tutun ve kambur durmayın. Bu şekilde bir Crossfit hareketini uygulamış olabilirsiniz.

Crossfit Nasıl Yapılır?

Crossfiti tek başınıza ya da bu spor çeşidinde bir program sunan spor salonuna giderek uygulamanız mümkündür. “Crossfit Nedir?” ve “Crossfit Hareketleri” sorularına cevap verdikten sonra son olarak “Crossfit Nasıl Yapılır?” sorusunda ilk olarak cevaben kaslarınızın bunu yaparken oldukça ağrıyacağını bilmenizi isteriz. Bu ağrıları eğer dayanılamayacak derecede yaşarsanız bir en fazla iki gün ara verebilirsiniz. Hemen sonrasında tekrar egzersizlere devam etmelisiniz aksi takdir de aynı ağrılar tekrar baş gösterir. Crossfit içerisinde çeşitli birçok hareket barındıran bir spor çeşididir ve oldukça yoğundur. Uzun sürmeyen ama yoğun olan hareketleri ile hızlı bir netice almanıza da böylelikle olanak sağlamaktadır. Crossfit yaparken gıda destek takviyesi de alabilir, bu şekilde egzersizlere devam edebilirsiniz. Ayrıca Crossfit Nasıl Yapılır sorusunun tersi Crossfit Nasıl Yapılmaz sorusunun cevabı da vardır. Kesinlikle ayna kullanmadan bu sporu yapmalısınız. Tamamen egzersizlere odaklanmalı ve bu doğrultuda sporu gerçekleştirmelisiniz. Görüntüye değil yaptığınız egzersizlere, hareketlere odaklanmalı, iyi bir netice için iyi bir konsantre haline bürünmelisiniz. Son olarak azim ve hırslı olduğunuz sürece iyi bir netice alacağınızı da bilmelisiniz.

Crossfit Antrenman Programı

crossfit-antrenman-programi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here