Ana Sayfa Antrenman Programları Dairesel Antrenman

Dairesel Antrenman

4791
0
PAYLAŞ
  • 5
  •  
  •  

Spor salonlarında kas yapabilmek için saatlerce çalışmak istemiyor ya da bunun için vaktiniz yok ise o zaman bu antrenman türü tam size göre.Dairesel Antrenman ile programınızı hazırlayarak kısa sürede en fazla verimi elde edersiniz.Size bu antrenman sistemini anlatacağım yazıma ilk sorumuzla başlayalım.

Dairesel Antrenman Nedir?

Dairesel Antrenman,belirlediğiniz egzersizlerin arasında çok kısa bir süre dinlenerek ya da hiç dinlenmeden sürekli olarak ard arda egzersizlerinizi tekrarladığınız antrenman şeklidir.Yapacağınız egzersizlerin türü ve ne kadar süre boyunca yapacağınız tamamen sizin isteğinize bağlıdır.

Dairesel Antrenmanın Faydaları Nelerdir?

-Kendi isteğinize göre programınızı değiştirebilirsiniz.

-Her bölge tipi çalışmaya hitap eder.Bir kere omuz çalıştıktan sonra göğüs veya isterseniz başka bir bölge için de çalışabilirsiniz.

-Bekleme süreleri çok kısıtlı olduğu için zaman sıkıntısı yoktur.Amaç en kısa sürede en fazla kazançtır.

-İstediğiniz her yerde uygulayabilirsiniz.

-Pahalı aletlere ihtiyacınız yok.Evde kendiniz şınav,mekik,barfiks,squat içeren bir program oluşturabilirsiniz.

Dairesel Antrenmanın Şartları

-Bu antrenmana başlamadan önce tam olarak ısınmış olmanız gerekiyor.

-Dairesel antrenmanınızı bir gün içinde bitirdikten sonra en az 2 gün kaslarınızı dinlendirmelisiniz.

-Kendinize uygun olarak egzersiz sayısının kullanılması gereklidir.

-Antrenman sonunda da vücudunuzu soğutmanız gerekiyor.

Dairesel Antrenmanın Türleri

1-Zamanlı Tur:Bu tip antrenmanı yaparken belirli bir egzersiz vakit aralığı ve dinlenme aralığı belirlersiniz.Örneğin her egzersiz için 1 dakka çalışmayı ve egzersiz arasında da 15 saniye dinlenmeyi içerebilir.

2-Yarışmalı Tur:Aynı bir önceki antrenman türüne benzer fakat aralarındaki fark bu antrenman türünde belirlediğiniz sürede belirli sayıdaki bir egzersizi tamamlamanız gerekmekte.Yani bir nevi zamana karşı yarışacaksınız.Örneğin,1 dakikada 45 mekik çekmek gibi.

3-Tekrarlı Tur:Bu antrenman türünde farklı yeteneklerdeki gruplarla çalışıldığında kullanışlıdır.Örneğin salonun en iyi grubu 15 tekrar yapabilirken en zayıf grubu 5 tekrar yapabilir.

4-Koşulu Tur:Bu dairesel antrenman türünde de yaptığınız egzersizler arasında dinlenmek yerine kolay koşular yapmanız gerekiyor.Bu antrenman türünü en iyi park gibi açık alanlarda yapabilirsiniz.

Dairesel Antrenman Nasıl Yapılır

Dairesel antrenman için program hazırlamadan önce ilk yapmanız gereken şey hangi bölgelere çalışacağınıza karar vermenizdir.Bu bölgelere karar verdikten sonra o bölgeleri çalışacağınız 4-5 hareket içeren bir program hazırlayacaksınız.Bu hareketlerle program hazırladıktan sonra sizin için en uygun olan çalışma türünü,egzersiz yapacağınız zaman aralığını ve dinlenme vaktini seçeceksiniz.Daha sonra bu hareketleri belirlediğiniz sürede ard arda tekrarlayarak yapmanız gerekiyor.Hareketlerin tamamı bir kere bittikten sonra ilk hareketle tekrar başlayarak bu şekilde bir daire oluşturacaksınız.Belirlediğiniz süre kadar antrenmanı bitirdikten sonra kaslarınızı iki gün dinlenmeye çekmeyi unutmayın.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Hacim Kazanma Teknikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here