Ana Sayfa Uncategorized Deadlift Nedir?Yararları Nelerdir?

Deadlift Nedir?Yararları Nelerdir?

4577
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Vücut geliştirme hareketleri içerisinde en zorlarından biri olan deadlift hareketi, vücudun set ve bacak kaslarını öne çıkaran bir egzersizdir. Sadece bacak ve sırtı değil aynı zamanda omuzları, kolların arka ve ön kısımlarını, baldırları, karın, basen ve bel bölgesini de çalıştıran bu hareket çoklu kas sistemini çalıştırdığı için vücut için oldukça faydalıdır. Aynı anda birçok kası çalıştırıyor olmasından dolayı da tehlikeli ve dikkat isteyen bir hareket olan deadlift, bir hoca gözetiminde yapılmalıdır. Aksi halde sakatlanmalara yol açabilir.
Deadlift Nasıl Yapılır?
Deadlift yapılırken bacaklar omuz genişliği kadar açılır, bar ayak parmak uçları ile ayak bileğinin arasında durmalıdır. Barı kavramak için kolların biraz daha açılması ve bacaklarla çarpışması önlenmelidir. Gözler yukarıya bakmalı ve kalça olabildiğince dışarı itilmelidir. Omuzlar öne indirilmemeli ve geride duracak şekilde sabit tutulmalıdır. Bar bacaklara yakın tutulmalı ve sırt dümdüz olmalıdır.
Bar ile kalkarken karın boşluğu ve göğüs kafesi derin bir nefes alınarak şişirilmelidir. Bar bacaklara yakın bir şekilde tutulmalı ve kalça- karın kasları sıkılmalıdır. Kalkıldığında ise barı kaldırmak için alınan nefes geri verilmeli ve dimdik durulmalıdır.
Bar yere indirilirken kalça yavaş yavaş geriye itilerek sırt ve omuzlar sabit duracak şekilde eğilmek gerekir. Göğüs ve yüz bu süreçte karşıya bakmalıdır. Diz hizasına kadar gelen bar ile birlikte bacaklar hafif kırılmalı ve bar yere bırakılmalıdır.
Deadlift Yararları Nelerdir?
Erkeklerde bütün vücudun aynı anda çalışmasını sağladığı için sağlıklı bir bedene sahip olmaya yardımcıdır.
Beli inceltir, sırt ve bel kaslarını güçlendirdiği için kişiler daha rahat hareket eder ve bu bölgeler oldukça güçlü olur.
Sinir sisteminin işleyişine yardımcı olduğu gibi kaslarında organize olmuş bir şekilde çalışmasını sağladığı için vücudun daha rahat bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
Vücudun sadece bir yerini değil pek çok yerini çalıştırdığı için vücut geliştirme egzersizleri içerisinde bütün vücudu aynı anda geliştiren önemli hareketlerden biri deadlift olmaktadır.
Futbol, basketbol gibi sporlarda performans artırıcı etkisi olduğu gibi gündelik hayatta koşma, kalkma, oturma, koşma gibi hareketlerde de daha hızlı ve rahat hareket etmeyi sağlar. Ayrıca testosteron hormonunu da artırmaktadır.

 

Bu yazı ilginizi çekebilir :Antrenman Sistemleri: Kismi Tekrar Prensibi

Him essay writer of http://paper-writer.org politely: now I am busy with some urgent assignment which should be completed within
PAYLAŞ
Önceki İçerikGainer Nedir?
Sonraki İçerikGlukozamin Hakkında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here