Ana Sayfa Beslenme Programları Demir Eksikliği Ve Demir İçeren Besinler

Demir Eksikliği Ve Demir İçeren Besinler

2558
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Demir Eksikliği Nedir?

Yaş ve cinsiyete bağlı olarak normal kabul edilen değerlerin biraz daha aşağıda olmasıdır. Demir eksikliği tek başına bir hastalık olmasına rağmen, çeşitli hastalıklarında belirtilerinden biri olabiliyor. Hemoglobinin vücuttaki görevi akciğerde bulunan dokulara oksijen taşımaktır. Demir eksiliğinde kandaki oksijen taşıma miktarı azalır ve bu da doku hipoksisinin gelişmesini sağlar.

Demir eksikliği bazı faktörlere bağlı olarak, demir değerlerinin olması gerektiğinden daha az olmasıdır. İnsan vücudunda demirin bulunduğu en önemli yer hemoglobinin yapısıdır.

Demir Eksikliği’nin En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, iştahta düşüklük, ısrarla geçmeyen baş ağrıları, kol ve bacak bölgelerinde karıncalanmalar, nefes almakta güçlük çekme, yutkunmakta zorlanma, ağız ve ağız içinde yanma hissi, dudak çatlakları, vs. gibi faktörler demir eksikliğinin fark edilebilmesi için en etkili silahlardır.

Demir eksikliği çocuklarda görülmesine karşın belirtileri; zihinsel ve bedensel gelişmede yavaşlama, sürekli uyuma isteği, davranışlardaki bozukluklar ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik gibi faktörlere rastlamak oldukça mümkündür.

Demir eksikliğinin yetişkin bireylerde görülmesine karşın belirtileri; ufak bir hareketin ardından hemen gelen yorgunluk hissi, unutkanlık, göğüs boşluğundaki ağrılar, kalp çarpıntıları gibi faktörlerdir.

Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Demir, heme-demir ve heme olmayan demir olmak üzere ikiye ayrılır. Heme-demir hayvansal gıdalarda bulunurken, heme olmayan demir bitkisel gıdalarda bulunur. Heme-demirlerin diğer demir çeşidine kıyasla çok daha etkili bir şekilde sindirimi gerçekleşiyor.

En önemli demir kaynaklarımızın başında gelen kırmızı et 100 gramında dahi 2 ila 40 mg arasında demir içerir.

Beyaz et yani tavuk ve hindi gibi hayvanlara ait olan etler karaciğer kısmına depolanan demir bakımından zengindir.

Hepsi olmasa bile bazı balık çeşitleri ve su da yaşayan birkaç canlı da demir bakımından yararlıdır.

Bu başlıca demir kaynaklarının dışında; meyve, sebze, kuru yemiş, baklagiller, tahıl ürünleri gibi bazı ürünlerde demir bakımından oldukça zengindirler.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Kalori Düzensizliği

PAYLAŞ
Önceki İçerikCasein Protein
Sonraki İçerikDüşük Karbonhidrat Diyeti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here