Ana Sayfa Beslenme Programları Dirty Bulk

Dirty Bulk

3238
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin kilo alma adı altında bulk dönemine girerler. Bu dönemde ki amaç az yağlanıp, kas kütlesi kazanmak ve kütlece iri gözükmektir. İngilizcede bulk kelimesi hacim anlamına gelmektedir. Vücut geliştirme sporunun amacı da insan vücudunun hacminin büyümesiyle beraber kütlesinin de büyümesi demektir. Bulk dönemi iki ana başlık altında incelenir. Dirty Bulking ve Clean Bulking bu iki dönemdir. Bu yazımızda Dirty Bulking kavramını inceleyeceğiz.

Dİrty Bulking Sistemi

Dirty bulking uygulamaya başlayan vücut geliştirmeciler, aldıkları besinlerin kalori miktarını hesaplamaz, göz önünde bulundurmaz ve dikkat etmezler. Bu döneme giren sporcular için amaç, bu dönemde ellerinden geldiğince maksimum oranda hacim olarak vücutlarını büyütmektir. Dirty bulking sistemini uygulayan vücut geliştiriciler bünyelerine aldıkları karbonhidrat miktarlarını Clean Bulking yapan vücut geliştirme sporcularına oranla daha fazla tüketirler.

Bu sporlar ilgilenen vücut geliştiriciler dirty bulking dönemine girmekle beraber güçlerini daha çok hissetmeye başlarlar. Fazla olarak karbonhidrat almaya başlayan vücut geliştirici sporcular idman sırasında hissedilebilir miktarda enerjileri yüksek olur. Vücut geliştirici sporcularının bu kilo alma biçimine dirty denmesinin sebebi ise normalin dışına çıkarak sağlıksız besinlerin bu dönemde tüketilmesine izin vermesidir. Bu dönemde sporcuların temel amacı protein miktarları yüksek olan besinlerden beslenmektir, ama bunu yaparken vücuda alınabilecek yağlarda dirty bulking döneminde önemli miktarda vücuda alınır.

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen insanların Dirty Bulking dönemlerinde en çok kullandıkları besinler; pizza, hamburger, kek ve fazla şeker içermeyen tatlılardır.

Dirty Bulking Yararları

Maksimum oranda güç elde edersiniz, vücut kısa zamanda daha çok irileşir, günlük alacağınız kalori miktarını hesaplamadan birçok besinden tüketebilirsiniz. Bu dönemde sınırsız bir şekilde her besini tüketmekte serbestim gibi bir düşünce çok yanlıştır. Tabi ki bu besinlerden fazlaca tüketeceksiniz ama fasf-food gibi besinlerin fazla tüketilmesi sonucunda sadece kilo almak ile kalmaz, kalp, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa sebep olmuş olur. Dirty Bulking döneminde besinleri tüketirken etkilerine dikkat etmek incelemek gerekmektedir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Anabolik Kahvaltı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here