Ana Sayfa Fitness Zorlu Egzersizlerin Yol Açtığı Ağrılardan Hızlıca Kurtulmanın 10 Yolu

Zorlu Egzersizlerin Yol Açtığı Ağrılardan Hızlıca Kurtulmanın 10 Yolu

610
0
PAYLAŞ
Egzersiz Ağrıları
Via tacofleur / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Yapılan zorlu egzersizler, vücut gelişimi için oldukça önemli katkılar sağlar. Fakat bu tür egzersizler, vücutta ağrılara da neden olur. Yapılan egzersizden hemen sonra görülmeyen bu ağrılar, genellikle 24 saat sonra ortaya çıkar. Ve 72 saate kadar devam edebilir. Ağrıların şiddeti bazen oldukça fazladır ve insanların yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürür. Bu ağrılar genel olarak 72 saat sonunda kendiliğinde geçer. Fakat bu süreci hızlandırmak ve ağrılardan daha erken kurtulmak, tamamen sizin elinizdedir. Burada bahsedilecek yöntemleri uygulayarak, ağrılarınızdan kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz.

 

1) Karbonhidrat Tüketin

Egzersiz sonrasında vücut tarafından kaybedilen enerjinin tekrar kazanılmasına yönelik arayışlar başlar. Bu noktada en etkili besin kaynağı karbonhidratlardır. Hem yakımı çok hızlıdır, hem de vermiş olduğu kalori miktarı yüksektir. Bundan dolayı egzersizlerden sonra karbonhidrat tüketilmesi gerekir. Bunun yanında 25-50 gr protein ve 10 gr’dan daha düşük miktarda da yağ alınması gerekir. Yağ miktarı arttıkça emilim yavaşlayacağından, yağ miktarının az tutulması gerekir. Bu tür beslenme sayesinde kas iyileşmesi ve gelişmesi hızlanır. Bu durum ise ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

 

2) Multivitamin Kullanımı

Egzersizlerden sonra serbest radikallerin seviyesi yükselir. Bunlar ise bir takım hasarlara ve dolayısıyla da ağrılara neden olabilir. İçerisinde birçok vitaminin olduğu multivitaminler ise serbest radikallerin vermiş olduğu hasarları etkili bir şekilde engeller. Hatta serbest radikallerin parçalanmasını kolaylaştırır. Bu etkileri sayesinde egzersiz ağrılarının daha kısa süre içinde geçmesini sağlar.

 

3) BCAA Tüketimi

Egzersiz sonrasında meydana gelen ağrıların hızlıca geçmesi için uygulanan yöntemlerin tamamı, egzersizlerden sonra uygulanmaz. Bazı yöntemler, egzersizlerden önce ve yemek aralarında da uygulanabilir. BCAA almak da bunlardan birisi olarak dikkat çeker. Alınacak BCAA sayesinde protein sentezi gerçekleşir. Bu ise kasların gelişimi ve onarılması için çok önemlidir. Böylece egzersiz ağrılarınız, daha kısa bir süre içinde geçer.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Nutrich BCAA&Glutamine Complex Ürün İncelemesi

 

4) Bol Su Tüketimi

Egzersiz sırasında yorulmaya ve dolayısıyla da kaslarda ağrıya neden olan unsurlardan birisi laktik asittir. Bol su içerek, kaslarda oluşan laktik asidi ve diğer toksinleri çok daha hızlı bir şekilde vücudunuzdan atabilirsiniz. Ayrıca bol su tüketimi, eklem bölgelerinizde meydana gelen ağrıların giderilmesinde de etkilidir.

 

5) Aktif Toparlanma

Ağır bir egzersizden sonra kas ağrılarınızın oluşmaması ya da daha hızlı bir şekilde bu ağrıların geçmesi için aktif toparlanmanız gerekir. Aktif toparlanma, sadece oturarak ya da hareketsiz kalarak dinlemenin yerine, hafif egzersizlerle dinlenmek olarak ifade edilebilir. Düşük tempodaki kardiyo ve yoga buna örnek olarak gösterilebilir.

Aktif toparlanma
Via julientromeur / Pixabay

 

6) Sıcak Soğuk Kompres

Kaslarda biriken laktik asit ve toksinlerin atılmasında, kan akış hızının büyük önemi vardır. Söz konusu durumdan dolayı sporcuların kan akış hızlarını artırmaları gerekir. Bu ise en kolay sıcak ve soğuk kompres uygulaması ile yapılabilir. Böylece toksinler ve laktik asit vücuttan etkili bir şekilde atılır. Bu ise ağrıların azalmasına ve zamanla tamamen yok olmasına neden olur. Fakat bu uygulamalar direkt olarak çıplak deriye değil, bir havlu ya da benzer bir şey üzerinden uygulanmalıdır.

 

7) Doğru Diyeti Uygulayın

Doğru diyet, egzersiz sürecinin her anında önemlidir. Bunun haricinde egzersiz sonrasındaki ağrılar üzerinde dahi etkilidir. Bundan dolayı aşırı diyetlerden kaçınılmalıdır. Karbonhidrat, protein ve yağların doğru oranlarda alınması gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Bomba Gibi Kaslar İçin Yapılması Gerekenler

 

8) Küçük Şekerlemeler

Gece uykunuz düzenli olmalıdır, fakat bunun haricinde imkânlarınız ölçüsünde küçük şekerlemeler yapmayı ihmal etmeyin. 15 – 25 dakikalık şekerlemeler sayesinde vücudunuz daha etkili bir şekilde dinlenir. Bu durum tansiyonun dengelenmesine ve stresin azalmasına neden olur.

 

9) Mobil Aletlerle Masaj

Ağrıyan kaslarınıza bir takım aletlerle mesaj yapmanız, sıkışmış kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Kullanılacak mobil aletler, bu noktada son derece etkili sonuçlar verir. Kasların gevşemesi, ağrıların önemli derece azalmasına neden olacaktır.

 

10) Köpük Rulo

Masaj için kullanılacak en iyi alternatiflerden birisi, köpük rulodur. Basit bir alet gibi görünse de etkileri son derece fazladır. Öncelikle esnekliğin artmasını, eklemlerin işlevsel hale gelmesini ve kas dengesizliklerinin giderilmesi sağlar. 15 dakika boyunca bu egzersizin yapılması sayesinde laktik asit ve toksinlerin vücuttan atılması daha kolay hale gelir. Bütün bunların sonucunda ise egzersiz sonrasındaki kas ağrıları, önemli ölçüde geçer.

Kas Ağrılarınızın Daha Hızlı Geçmesine Yardımcı Olacak Amino Asit Takviyeleri İçin Tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here