Ana Sayfa Antrenman Programları Egzersizle Yoğunluk Arttırma

Egzersizle Yoğunluk Arttırma

2443
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Egzersiz yapmak, sporla uğraşmak daha sağlıklı ve uzun bir ömür için gereklidir. İlerleyen yaşla birlikte vücutta sarkmaların önüne geçmek, kemik erimesi riskini azaltmak ve benzeri yaşlanmayla gelen bir takım problemlerin oluşumunu geciktirmek ve daha sağlıklı yaşlanmak için yapılacak en iyi yöntemlerden biri de egzersiz yapmaktır. Özellikle de güçsüzleşen kemikleri güçlendirmek için kemik yoğunluğunu arttırmak gerekir. Bu yoğunluğu arttırmanın yolu sporla uğraşmak yani egzersiz yapmaktır.

Egzersiz Ve Yoğunluk Arttırma

Peki, egzersizle yoğunluk nasıl arttırılır? Egzersizle kemik yoğunluğunu arttırmak; yürüyüş yapmak ya da koşu bandında koşmak gibi hafif kaçan egzersizlerle pek mümkün değildir. Yoğunluğu arttırmak için ağırlık çalışılması gereklidir. Çalışma süresiyle birlikte, çalışılan ağırlık miktarı arttıkça kemik gücünde ve yoğunluğunda artış görülür. Fakat başlangıç seviyesi için hafif ağırlık çalışmalarıyla başlamak, birden kaslara yüklenilip zarar görmemesi açısından daha sağlıklıdır. Sağlıklı kemik gücü için düzenli egzersiz önemlidir. Mümkünse ağırlık çalışmalarının uzman kontrolünde yapılması daha uygun olacaktır. Düzensiz ve kontrolsüz yapılan egzersizler vücuda fayda sağlamak yerine ciddi oranda zarara sebep olabilmektedir. Düzenli egzersiz yapıldığında, kemik yoğunluğunda ve gücünde zamanla artış gözlenecektir.

Yoğunluk arttırmak ne işe yarar? Egzersizde yoğunluk arttırma yöntemleri nelerdir?

Egzersizde yoğunluk arttırmanın faydası yukarıda da bahsedildiği gibi yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan kemik erimesi riskini azaltır, kişilerin daha sağlam ve daha sağlıklı vücut yapısına sahip olmasını sağlar.  Kemik yoğunluğunu arttırmak ve güçlendirmek için ilk başlarda hafif ağırlık çalışmaları yapılmalıdır. Zamanla bu ağrılık antrenmanlarının süresinde ve sıklığında artış yapılarak vücut daha yoğun bir çalışma temposuna girer. Ağırlık kaldırma ve taşıma, dirençli renkli bantlarla egzersiz ve koşu gibi hafif olmayan egzersiz yöntemleri tercih edilmelidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Yüksek Hacimli Antrenman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here