Ana Sayfa Antrenman Programları Esneme Hareketleri Ne Zaman Yapılmalı?

Esneme Hareketleri Ne Zaman Yapılmalı?

4125
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Spor oldukça önemli ve insan vücudu için faydalıdır. Bu nedenle profesyonel sporcu olmayanların bile düzenli spor yapmaları önerilmektedir. Spor yapılırken ve yapmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır. Birçok kişi spor yapmadan önce esneme hareketlerini yapmaz veya çok kısa bir şekilde yapar. Ancak 5-10 dakika sürecek bir esneme sporculara odlukça büyük bir fayda sağlayacaktır. Hem sakatlanmaları önleyecek hem de kasların esnemesi kas gelişimine daha fazla yardımcı olacaktır. Bu kadar önemi olan 5-10 dakika zamanınızı alacak esneme hareketlerini göz ardı etmeden yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Neden Esneme Yapılmalı?

Esneme hareketlerinin yapılması kasların gelişimine faydalıdır. Bu nedenle antrenmandan önce mutlaka 5-10 dakika süre ile esneme hareketleri yapılmalıdır. Esneme hareketleri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılmakta ve antrenmandan önce yapılan esneme dinamik esneme olarak adlandırılmaktadır. Antrenmandan sonra ise statik esneme hareketleri uygulanmalıdır. Dinamik esneme kontrollü bir şekilde antrenmandan önce gerçekleştirilir. Bu daha atletik olmanız için gereklidir. Statik esneme ise antrenman sonrası yapılır. 30-40 saniye boyunca kasların uzaması için sabit durulmaktadır. Birçok profesyonel sporcu antrenmandan sonra statik esneme yapmaktadır. Dinamik esneme kan akışını, atletik performansını arttırarak sakatlanma riskini azaltmaktadır. Statik esneme ise eklem hareket açıklığını arttırır ve esnekliğin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda doğru bir duruş pozisyonu edinilmesini sağlar. Esnemeler her hareket için minimum 30 – 40 saniye kadar yapılmalıdır.

Esneme Ne Zaman Yapılır?

Esneme hareketleri antrenman öncesi ve sonrasında yapılmalıdır. Antrenman öncesinde dinamik sonrasında ise statik esneme yapmaya dikkat edin. Çünkü antrenman öncesinde statik esneme hareketlerinin yapılması performansınızı düşürebilmektedir. Bu nedenle esnemelerin zamanı ve yeri önemlidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Dairesel Antrenman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here