Ana Sayfa Uncategorized Fiziksel Olarak Spora Yatkınlık

Fiziksel Olarak Spora Yatkınlık

7022
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Genom Testi

Adalelerin kasılması, kasılma hızı, kaslara daha fazla kan, dolayısı ile oksijen taşınması gibi sportif performansta belirleyici unsurların iyileştirilmesinde çeşitli protein ve gen ekspresyonlarının etkili olduğu bilinmektedir. Buna göre de kas gücü, dayanıklılık, güç, vücut kompozisyonu ve sporla ilişkileri tespit edilen 200 adet gen tanımlanmıştır.

Bu genlerden biri olan ACE-3 (ACTN3) geni de spesifik bir genotip, serumda düşüş ve dokuda aktivasyon artışına neden olmakta ve bu konuda yapılan genetik çalışmalarla elit sporcularla, sedanter bireylerin karşılaştırıldığı ve bu elit kişilere özgü genetik farklılığın belirlenmesi, erken yaşta genotip belirlenmesiyle yatkınlığı olan kişileri yatkın oldukları sporlara yönlendirmek çok faydalı olacaktır.

Erken yaşta yapılacak genetik tarama ile bir çocuğun genetik olarak hangi spordaki elit sporcularla ortak özelliklere sahip olduğu belirlenip, ona uygun özel bir sporda gelişmesi ve özel antrenman programlarının düzenlenmesi büyük bir potansiyel sağlayacaktır. Diğer yandan sporculara uygulanacak genetik tarama testleri, genetik yatkınlıklarının artırılması için yada bu özelliklerin biraz daha geliştirilebilmesi için özel antrenman metodlarının geliştirilmesini de sağlayacaktır.

Fitness İçin Fiziksel Yatkınlık

Bodybuilding yapan sporcular arasında da gelişim farkı gözlenmektedir. Aynı beslenme, dinlenme süresi ve antrenmanı yapmalarına rağmen birisi daha fazla gelişebilmektedir. Kasların su tutumu ve protein sentez oranı bazen genetik olarak kişilerde değişim gösterebiliyor. Mezomorph yapıdaki sporcuların gelişim hızı diğer fiziksel yapıdaki bireylerden daha iyi olmasına karşın genetik yatkınlık bunlarında üzerinde bir farklılık yaratmaktadır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here