Ana Sayfa Vücut Geliştirme Gelmiş Geçmiş En Kuvvetli 8 Kadın Sporcu

Gelmiş Geçmiş En Kuvvetli 8 Kadın Sporcu

414
0
PAYLAŞ
Bayan Vücut Geliştiriciler
  •  
  •  
  •  

Fitness ve vücut geliştirme denildiği zaman insanların aklına ilk olarak erkekler gelir. Özellikle vücut geliştirme sporlarının sadece erkekler tarafından yapıldığı ve kaslı vücutlara sadece erkeklerin sahip olmak istediğine inanılır. Fakat kadınların tamamı olmasa da bir bölümünün bu sporlara ilgisi vardır. Vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenen bazı kadınlar, bu alanda son derece başarılı olmuşlardır. Tüm zamanların en iyi kadın sporcularına ilişkin detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Burada yer alan kadın sporcuların her birisinin ayrı bir hikâyesi ve ayrı başarısı bulunmaktadır. Yaşadıkları zaman ve içerisinde bulundukları ortamın şartlarının farklı olması, değerlendirmenin de buna göre yapılmasına neden olmuştur. İnanılmaz başarı öykülerine sahip olan, gelmiş geçmiş en kuvvetli kadın sporcu ve bu sporculara ait detaylar aşağıda yer almaktadır.

 

1. Abbye ‘Pudgy’ Stockton

Tüm zamanların en güçlü kadınları denildiğinde ilk akla gelenlerin başında Abbye ‘Pudgy’ Stockton yer alır. 1917 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelen Stockton, 115 kiloyu kaldırmayı başarmıştır. Bu başarısı, kadınlar halter dünyasının öncüsü olmasını sağlamıştır. Farklı yayınlarda yazılar yazan ve kadınların bu sporlarla tanışmasını sağlayan Stockton, başarılarından dolayı “Pudgy” lakabını almıştır. En güçlü kadınlar listesinin ilk sırasında yer almasının en önemli nedeni olarak, kadınların bu sporlarla tanışmasında rol oynaması ve kadınları fazlasıyla etkilemesi olarak gösterilebilir. Başarılı bir hayat süren Stockton, 2006 yılında aramızdan ayrılmıştır.

 

2. Aneta Florczyk

Kariyerine power lifting ile başlayan Aneta Florczyk, 16 yaşından itibaren bu tür sporlarla ilgilenmeye başladı. Kariyerine erken yaşta başlaması ve yine erken olarak kabul edilecek bir yaşta profesyonel olmasından dolayı listemizde yer almaya hak kazandı. 2004 yılında Avrupa’nın en güçlü kadını unvanına sahip olan Aneta Florczyk, daha sonra ise bu unvanını geliştirdi ve ilerleyen yıllarda üç defa dünyanın en güçlü kadını olmayı başardı. Aneta Florczyk, ayrıca rekorlar kitabına da ilginç bir şekilde girmeyi başardı. Dünyanın en güçlü kadınlarından birisi olan ünlü isim, iki dakika gibi çok kısa sayılabilecek bir sürede 12 yetişkin erkeği adeta bir halter gibi havaya kaldırmayı başarmıştır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Plank Yapmanın Doğru Tekniği

 

3. Robin Coleman (Helga)

Helga adıyla da bilinen Robin Coleman, 1973 yılında Teksas eyaletinde dünyaya gelmiştir. En güçlü kadınlar arasında yer alan Coleman, sadece güç olarak değil, aynı zamanda vücudunun şekli olarak da dikkat çeken bir isimdir. Güçlü kadın yarışmalarında çok sayıda başarısı ve derecesi olan Helga, 2008 yılında Amerikan Gladyatörleri’nde bu lakabı almayı başardı. 2001 yılında katıldığı bir güçlü kadın yarışmasında, kadınların sadece bir defa dahi yapmak zorlandığı hareketi tam 15 defa art arda yapmayı başardı. Robin Coleman’ın bu yarışmadaki en yakın takipçisi olan Jill Mills, bu hareketi 8 defa yapabilmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi Robin Coleman, döneminin en güçlü kadınlarından birisi olmayı başarmıştır.

 

4. Jan Todd

En güçlü kadınlardan birisi olarak gösterilen Jan Todd, 1952 yılında doğmuştur. Power lifting şampiyonu olan Terry Todd ile evlenen Jan, bu evlilikten sonra kocasının izinden gitmeye başlamıştır. İlk defa 1975 yılında yarışmaya katılan Jan Todd, 394 kilo kaldırmayı başararak, yaklaşık 49 yıllık rekoru kırmıştır. Bir sonraki yıl ise rekorunu 400 kilonun üzerine çıkardı.

 

5. Becca Swanson

Becca Swanson, ilk olarak 2002 yılında halter sporunu yapmaya başladı. Yaklaşık 90 kilo ağırlığında olan Swanson, toplamda kendi ağırlığının 4 katı olan 360 kiloyu kaldırmayı başardı. Gelmiş geçmiş en güçlü kadınlardan birisi olarak gösterilmesinin nedeni, bu başarısıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kalça Kası Yapmak İçin Uygulanması Gerekenler

 

6. Chen Wei Ling

Tayvanlı olan Chen Wei Ling, gelmiş geçmiş en iyi kadın haltercilerden birisi olarak gösterilmektedir. 2008 yılındaki Pekin olimpiyatlarında ve bir sonraki yıl dünya şampiyonluğunda zirveye çıkan isim, 207 kiloyu tek seferde kaldırarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

 

7. Iris Kyle

İlk defa 2004 yılında “Bayan Olympia” ödülünü kazanan Iris Kyle, bu başarısını 2006 ile 2014 yılları arasında da sık sık tekrarlamıştır. Bu ödülü en fazla kazanan isim olan Iris Kyle, bundan dolayı gelmiş geçmiş en güçlü kadınlar arasında gösterilmeyi sonuna kadar hak etmektedir.

 

8. Tatiana Kashirina

1991 doğumlu olan Tatiana Kashirina, 2014 yılındaki dünya halter şampiyonasında beş yenidünya rekoru kırmış ve adını tarihe yazdırmıştır. Bu tarihten sonra da farklı başarılara imza atmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here