Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Glukozamin Hakkında

Glukozamin Hakkında

2306
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Glukozaminin en bilindik özelliği eklem ağrılarına ve romatizma hastalığının vermiş olduğu sıkıntılara iyi gelmesidir. İnsan vücudunda da kemikler arasında bulunan eklemler zarar gördüğünde üretilen bu birleşim eklem ve kıkırdakların onarılmasında kullanılmaktadır. İnsan vücudundaki glukozamin üretiminin yaş ilerledikçe azalmasına bağlı olarak dışarıdan bu bileşimi alması gerekir. Bunun içinde karides, yengeç, tavuk kemik iliği ve ıstakoz gibi deniz ürünlerinin kemiklerinden glukozamin elde edilerek tüketilebilmektedir. Amerika’da vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin besin takviyesi olarak kullandıkları bu madde, spor sonrasında kişilerde oluşabilecek eklem ağrılarının ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Glukozamin maddesinin vücuda olan etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte kullananların sayısı da küçümsenmeyecek kadar azdır.
Glukozamin Eksikliğinde Neler Olur?
Dokular arasında koruyucu bir madde olarak bulunan glukozamin, eklem bölgelerinin çevresinde bulunmaktadır. İnsan bünyesinde doğal olarak üretilen bu maddenin dışarıdan alınması durumunda eklem bölgelerindeki sorunlar kısa sürede ortadan kalkabilmektedir. Ancak kişilerin glukozamin eksikliğinde eklem bölgelerinde hasarlar görülebilmektedir. Eklemlerin kendini koruyamaması sonucu buralarda bulunan kemik uçları hasar görebilmekte ve kemik kireçlenmesi, kemik çıkması ve yoğun hareketler nedeniyle de kemiklerde kırılma gibi durumlar sık görülmektedir.
Glukozamin Nasıl Kullanılmalıdır?
Glukozaminin günlük olarak 1500 mg tüketilmesi gerekir. Bunun için tabletler üretiliyor olsa da her tabletin içerisinde 750 mg glukozamin ve 750 mg değerinde de diğer maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin günlük olarak 2 tablet tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Sakatlıkların kısa sürede düzelmesinde tercih edilen glukozamin maddesi kişilere farklı markalar tarafından sunulmaktadır. Her markanın ürünü kaliteli olmadığı gibi 1500 mg değerindeki ihtiyacı da karşılayamamaktadır. Ürünlerin doğru bir şekilde araştırılması ve markaların incelenmesi doğrultusunda bu ürünler tercih edilerek tüketilmeye başlanmalıdır. Bu ürün ile kıkırdak yapısı ve eklemlerdeki sorunlar ortadan kalkabilecektir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Gainer Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here