Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Glutamin Kullanımının Kas Gelişimindeki Etkisi

Glutamin Kullanımının Kas Gelişimindeki Etkisi

2075
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

İnsan vücudu kişinin herhangi bir hastalığının olmaması durumunda ihtiyaç duyulan glutamini kendisi karşılayabiliyor. Ancak kanser ya da fiziksel yorgunluk gibi durumlar söz konusu olduğunda vücut ürettiği glutaminden yeteri kadar ihtiyacı karşılayamamaktadır. Amino asit çeşidi olan glutamin, proteinlerin vücutta oluşmasında gerekli olanlardan bir tanesidir. Proteinlerin kullanımı kaslarda, iskelet sisteminde yapılmaktadır. Yaşamsal fonksiyonları yerine getirmede görevli olan bölümler proteinin zengin olarak bulunması gereken yerlerdir.  Proteinin vücutta sağlanabilmesi için glutamine ihtiyaç vardır. Son yıllarda sporcuların kas gelişimini tamamlamak, güçlü bir kas yapısına sahip olmak için tercih ettikleri besin maddeleri arasında glutamin de vardır. Glutamin kullanımı sayesinde kas sistemine sıvı taşıması yapılarak, gelişimin tamamlanması saglanır. Kan sistemini de geliştirir ve güçlendirir. Yoğun antrenmanlara katılanlar glutamin eksikliğini karşılayabilmek için ek besin takviyesine başvururlar. Sporcunun glutamin kullanmasıyla birlikte antrenman sırasında kaslara enerji taşınması meydana gelir. Böylece kaslar olduğundan daha fazla çalışmaya başlar. Kas gelişimi hızlanır.

Kas yapısını güçlendirmesinin yanı sıra glutamin sindirim sisteminin de doğru bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Protein sentezlenmesi glutamin aracılığıyla gerçekleşir. Vücutta kas yapısında azalma meydana geldiğinde ya da kas sistemi çökmeye başladığında glutamin desteğini eksik aldığınız anlamı ortaya çıkar. Glutamin tüketimini yeteri oranda vücudunuza kazandırdığınızda kas yapısı gelişir ve kas yapısı güçlenir. Glutamin besin takviyesi olarak vücuda alınmak istendiğinde tablet, toz veya kapsül olarak tüketilebilmektedir. Kas gücüne ihtiyaç duyan ve yoğun çalışmalara katılan sporcular 3-5 gr glutamin tüketimi yapmalıdır. Karaciğerde üretimi mevcut olan kreatin, kas hücrelerine enerji kazandırır. Kreatinin içeriğinde 3 farklı amino asit türü olan arjinin, glisin ve metiyonin bulunmaktadır. İnsan vücudunda karaciğerde üretimi tamamlandıktan sonra kas ve beyin hücresine ulaşır, gerekli olan enerjiyi sağlar, kreatin fosfata dönüşür. Kreatin yüzde 60 oranında kaslarda depolanır. Vücudun kendisinin üretmiş olduğu kreatin sporcular için yeterli olmaz. Bu nedenle besinlerden kırmızı et ve balık aracılığıyla ya da besin takviyeleriyle vücuda kazandırılmalıdır.

Vücut geliştirmek isteyen kişiler amino asit, protein ve karbonhidrat tüketimini doğru oranda ve düzenli aralıklarla yaparlar. Yağ ise bir sporcunun vücuduna kazandırmak istemediği bir besin maddesidir. Besinler aracılığıyla kreatini vücudunuza kazandırma yolunu tercih ettiğinizde kırmızı et tüketmeniz gerekecektir. Kırmızı et ise vücudun yağlanmasına neden olur. Bu nedenle sporcular besin maddesi kazanımını takviyelerle yapması en doğru yol olacaktır. Besin takviyeleriyle alınacak olan kreatin sayesinde kaslar enerji depolar ve antrenman sırasında sporcu kaslarının zarar görmesinin önüne geçmiş olur. Kreatin kaslarda ve dokularda birikerek kişiye dayanıklılık ve kuvvet verir. Böylece spor aktivitelerinde ani enerji ihtiyacı ortaya çıktığında kreatin yakımı gerçekleşir ve dayanma gücüyle birlikte sporcu daha ağır çalışmalar yapabilir. Besin takviyesi yoluyla alınan kreatin yağsız kas miktarını artıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here