Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Grenade Pure Creatin Monohydrate Ürün İncelemesi

Grenade Pure Creatin Monohydrate Ürün İncelemesi

3064
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Grenade  %100 Pure Creatin Monohydrate 500 Gr – Ürün İncelemesi

Supplement ürünler doğal gıdalara ek olarak kullanılan birer gıda takviyesidir. Kilo ve kas kaybı yaşanan hastalıklarda, mineral ve vitamin eksikliklerinde kullanılsalar da en yaygın kullanım alanı vücut geliştirme yapan sporcular tarafından gerçekleştirilir. Supplement dendiğinde de akla ilk bu kullanım şekli gelir.

Halk arasında yaygın olarak “protein tozu” ürünleri bilinse ve tüm supplementler için genel ad olarak kullanılabilse bile bu ürünlerin protein takviyesi dışında amaçlarla üretilen türleri de vardır, örneğin karbonhidrat, aminoasit, kreatin, karnitin gibi. Bu yazımızda inceleyeceğimiz ürünün temel içeriği “kreatin monohidrat” kısaca kreatindir.

Kreatin, omurgalı canlılarda doğal bir şekilde oluşabilen ve yağları kas hücrelerine indirgeyerek bu hücrelere enerji sağlayan bir organik asittir. Kreatin insan vücudunun bizzat kendisi tarafından L-arjinin, glisin ve L-metiyonin aminoasitlerinden; böbrek, karaciğer ve pankreas bölümlerinde sentezlenir. Bu sentezlenme işlemine “biyosentez” adı verilir sentezin ardından iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer bölgelere taşınır ve ardından Kreatin bu bölgelerde en büyük enerji depolayıcı form olan kreatin fosfast halinde metabolize edilir.

Toplam kas kütlesini tahmin ederken bu organik asit incelenir. Vücut tarafından günlük kreatin alım miktarı yaklaşık 1 – 2 gr kadardır. Sporcular ise günde 8 gr’a kadar kreatin alarak performanslarına katkıda bulunabilirler. Kaslar tarafından kreatin monofosfast maddesinin kullanım sebebiyse kaslarda var olan ATP moleküllerinin gerekli enerjiyi sağlayabilecek düzeyde olmamasıdır. Kreatin fosfat molekülünün enerji sağlama kapasitesi ATP’nin yaklaşık olarak 20 katı fazla düzeydedir.

Bütün bu bilgilerden sonra kreatin supplementinin kullanılmasının temel amacının kaslara enerji sağlamak olduğunu anlamış oluyoruz. Ve bu sayede de hacim kazanımına destek olmaktadır. Bu inceleme yazımızda bir kreatin takviyesi olan “Grenade Creatine %100 Pure Creatin Monohydrate 500 gr “ ürününü içerik, performans, fiyat, bulunabilirlik, lezzet ve kullanım gibi tüm açılardan incelemeye çalışacağız. Grenade markasının supplementler konusunda araştırma yapan herhangi bir kişi tarafından mutlaka biliniyor olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce bu markayı duymamış olanlar için kısaca bahsetmek gerekirse marka Birleşik Krallık (İngiltere) menşeilidir. İsminde de olduğu gibi (grenade Türkçede bomba anlamına gelmektedir.) ürünlerine askeri terimler vermeleriyle dikkat çekerler. Bu markanın özellikle bu ürünü epey bir yaygındır ve geniş kitleler tarafından tercih edilir. Şimdi başlıklar halinde ürünü inceleyelim.

İçerik Ve Performans

Öncelikle bilmemiz gereken şey kreatin ürünlerinin temel ve tek amacının kreatin takviyesi yapmak olmasıdır. Bu yüzden içeriğinde sadece bu maddenin bulunması gerekir.  Yine bu yüzden içerik tablosunda bizi ilgilendiren tek şey servis miktarına göre kreatin miktarıdır. Ayrıca üründen elde edeceğimiz toplam servis sayısı da önemlidir Grenade markasının bu ürününde toplamda 100 servis sayısı olması oldukça tatmin edici bir rakam. Ayrıca servis başına 5 gr kreatin içermesi de ürünün içeriğinin kreatin açısından zengin olduğunu gösteriyor. Kısaca bir servis(5gr) için içerik tablosuna bakmak gerekirse

Enerji  0 kalori
Yağ  0 mg
Karbonhidrat  0 mg
Kreatin Monohidrat  5 mg  şeklindedir.

Değerlerden de anlaşılabileceğini gibi ürünün tek içeriği kreatin monohidrattır. Kreatin maddesi ATP üretiminin artmasını sağlar bu yüzden kreatin, güç ve özellikle dayanıklılık artışı arayan sporculara son derece yardımcı olmaktadır.

Ürün AB üretim standartlarına uygun bir şekilde İngiltere’de üretilmektedir. Ürünün içeriğinde aspartam (tatlandırıcı), domuz katkı maddesi, et ürünü, GDO, gluten ( buğday ürünü), koruyucu madde, laktoz, renklendirici boya gibi maddeler bulunmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında ürün içeriğinin sağlığa zararlı herhangi bir madde barındırmadığı söylenebilir. Bu ürünü kullanırken tek dikkat etmeniz gereken şey kullandığınız dozdur ve günlük 2 ölçekten fazla kullanmamanızda fayda vardır. Ancak yükleme amaçlı ilk günlerde günde 4 servis kullananlar dahi vardır ve pek de bir zarar gördükleri söylenemez.

Ürün performans olarak da kullanıcılarından oldukça iyi geri bildirimler almıştır hem bu açıdan bakıldığında hem de 100 servis gibi oldukça fazla sayıda bir servis sayısına sahip olduğuna dikkat edilirse ürünün bir fiyat/performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Toz halinde bulunan bu ürünün kendine has saf bir tadı vardır ve saf içeriği olmasından ötürü herhangi doğal ya da yapay bir tatlandırıcı veya şeker vb. ek madde içermez.  Bu yüzden lezzet konusunda herhangi bir kötü ya da iyi yorum yapılamaz, ürün bir nevi tatsızdır, ne iyi ne de kötü denilebilecek bir lezzet verir.

Bunun yanında üstteki paragrafta belirtildiği gibi toz halinde olan bu ürün karışım konusunda herhangi bir zorluğa neden olmaz. Tek yapmanız gereken suyla karıştırıp içmektir.  Vücut tarafından emilimi de son derece hızlıdır.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Ürünün fiyatına değinmek gerekirse internet mağazalarında hemen hemen 100 tl gibi bir fiyata satılmaktadır. 500 gr olan bu ürünün 5’er gramlık servislerle toplamda 100 servis içerdiği düşünülürse servis başına 1 tl gibi bir rakam çıkmaktadır bu da protein tozu veya karbonhidrat içerikli ürünlerle karşılaştırdığımızda oldukça makul gözükmektedir. Tabi hepsinin farklı amaçlarla kullanıldığını bilmemizde fayda var.

Yıllardır piyasada olan bu ürünü herhangi bir internet mağazasında ya da reel bir supplement mağazasında rahatlıkla bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu açıdan bulunabilirlik konusunda ülkemiz sınırları içerisinde ya da dışarısında herhangi bir sıkıntı yaşama olasılığınız oldukça düşüktür.

Kullanım Tavsiyesi

Başlangıç seviyesinde ürünün içerisinden çıkan ölçekte 1. seviye işaretli kısma kadar (5 gr) doldurulmuş bir ölçeği 250 ml su ile karıştırarak antrenmandan hemen sonra kullanmanızda fayda var. Antrenman olmayan günlerde de yine bu şekilde ürünü alabilirsiniz.

Orta ve ileri seviye için de aynı kullanım şeklini sizlere tavsiye etmekle birlikte kilo bakımından fazla (90 üzeri) durumda olan kişiler bu seviyelerin biraz daha üzerine çıkabilir. Örneğin 1 yerine 3/2 ölçek kullanabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Kısaca özetlemek gerekirse %100 saf kreatinden oluşan “ Grenade Creatin %100 Pure Creatin Monohydrate 500 GR” ürününü antrenman kalitesini arttırmak ve de hacim artışı sağlamak isteyen herkes gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir : Sporcu Besin Takviyesi Bcaa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here