Ana Sayfa Beslenme Programları Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

10400
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Özellikle spor ve vücut geliştirme ile uğraşan sporcu arkadaslarımızın spordan önce ve sonra almaları gereken protein miktarları vardır. Vücudun gelişmesi için yapılan spor %15 etkili iken %60 gibi çok ciddi bir oran beslenme üzerinedir. Yani vücut geliştirme ile uğraşan biri beslenmesine dikkat etmiyor ve spordan sonra gerekli proteini almıyorsa vücudunun gelişmesi çok zordur.

Spor ile uğraşan bir kişinin alması gereken günlük protein ihtiyacı kilosunun en az 1.5 katıdır. Yani 80 kilo olan ve vücut geliştirmek isteyen bir sporcu günde en az 80* 1.5 olarak 120 gram protein almak zorundadır. Alınan bu protein kas ve lif gelişimine destek olarak vücut hacmini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Vücut için gerekli olan protein miktarı alınmadığında bu kez yorulan kaslar erimeye başlayacaktır. Bu yüzden spora yeni başlayanlarve bilgi eksikliği yüzünden eksik besin alan sporcularda ilk bir ay kaslarda zorlanma ve yıpranma meydana gelmektedir.

Vücudun alması gereken proteinler temel gıda maddelerinden alınabileceği gibi protein tozu yardımı ile de alınabilmektedir. Ancak vücut geliştirme de en etkili yöntem ikisinin aynı anda kullanılmasıdır. Protein tozu kullanmadan doğal yollarla kas yapmak isteyenler gerekli proteini tavuk, hindi, yumurta, süt gibi protein değeri yüksek besinlerden karşılamak zorundadırlar. Kilolarının 1.5 katı kadar protein alması gereken bir sporcu bu proteinin 30 gramını tavuktan, 6 gramını yumurtada, 25 gramını hindi etinden edinebilir. Bu değerler 100 gram üzerinden verilen bilgilerdir. Yani almak istenen protein daha fazla ise besinin gramı arttırılmalıdır. Proteinin vücutta emildiği ve kana karıştığı en doğru zaman spordan sonraki 2-3 saatlik zamandır. Spordan sonra bu zaman içerisinde alınan proteinin kas gelişimi ve lif yapılanmasına katkısı çok fazladır.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here