Ana Sayfa Body Fitness Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

7095
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Birçok insanın büyük uğraş verdiği ve göründüğü kadar kolay olmayan vücut geliştirme sporu doğru yapıldığında meyvesini çabuk verebilecek bir uğraştır. Kilo vermek isteyenlerin yaptıkları spor ile vücut geliştirmek isteyenlerin yaptıkları spor birbirinden farklılık göstermektedir. Vücut geliştirmek isteyenler için haftada kaç gün spor yapmalı sorusunun cevabı 5 tir.

Vücut geliştirmek isteyenler uygun antreman programını aldıktan sonra başlangıç onlarla verilen hareketleri tek set olarak yapmalıdırlar. Sonrasında ise 3 gün spor yaptıktan sonra kasların dinlenmesi ve kendini yenilemesi için bir gün ara verilmelidir ki vücut dinlenebilsin. Sonrasında bu bir günlük aradan sonra tekrar 3 günlük periyot takip edilmelidir. Diğer hafta ise 3 gün spor yapıldıktan sonra bir gün ara, sonrasında 2 gün spor yapılmalıdır. Yani vücut geliştirmek isteyenler için ideal süre haftada 4-5 gündür.

Bu süreden daha fazla mesela her gün spor yapmak kaslarınızın erken olgunlaşmasını sağlamaz aksine onları daha çok yorar ve geç olgunlaşmasını sağlar. Düzenli ve dengeli beslenmeden sonra dinlenme ve uyku vücut geliştirmede en önemli etkenlerdir.

Kilo vermek için spor yapan kimseler için ise haftada kaç gün spor yapmalı sorusunun cevabı 4 dür. Vücut geliştirmeye göre biraz daha rahat olan kilo verme işleminde bir gün spor yapıldıktan sonra diğer gün ara verilmelidir. Kaslar bir gün dinlendikten sonra ertesi gün tekrar spor yapılmalı ve bu şekilde bir hafta devam edilmelidir. Ikinci hafta ise iki gün spor ve sonrasında bir gün dinlenme şeklinde kaslar çok fazla yorulmadan çalışılmalıdır. Bu kurallar doğrultusunda spor yapan kişiler dilerse vücut geliştirme konusunda dilerse de kilo verme konusunda diledikleri dinamik yapıya kavuşabilirler.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Antrenman Sistemleri:Kısmi Tekrar Prensibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here