Ana Sayfa Beslenme Programları Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

3086
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Her genç kadının hayali anne olmaktır. Hayli zor bir dönem sonrasında bebek dünyaya getiren anneler çocuklarına taş değmesin diye uğraşırlar. Şüphesiz bebek için fedakarlık anne karnında başlamaktadır. Bebek hamilelik dönemini nasıl geçirirse dünyaya göçlerini açtığında da yaşamını o şekilde sürdürür inancı vardır. Bazı bilimsel araştırmalarla kanıtlanan durumlarda ise anne karnındaki bebek gelişimi gerçekten doğum sonrasında da devam etmektedir. O yüzden hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken koşullar vardır. Bunlardan ilki hamile bir annenin nasıl besleneceği konusudur.

Hamile bir anne adayı nasıl beslenmelidir?

Hamile bir anne adayı bebeği karnında oluşmaya başladıktan sonra sadece kendisi için değil bebeği içinde beslenmek zorundadır. Anne adayları hamileliğin 12.haftasından sonra bulantı, kokuların kötü duyumsanması gibi problemlerle karşılaşırlar.

Bu Problemlerden Bahsetmek Gerekirse:

Kusma ve sindirim problemini beraberinde getiren bu dönem anne adayı için yemekten kesilme, her yediğini kusma korkusuyla tüketme sorununu oluşturur. Bu yüzden anne ilk 3 ay boyunca bebeğin sağlığını riske atmamak için sık ama az miktarda beslenmelidir. Yağsız, kokusuz ama besleyici yiyecekler tüketebilir. Örneğin bulantıyı bastırabilecek beyaz leblebi, krakerler gibi besin takviyeleri ile bunu bastırabilirler. Bu dönemlerde anne adayları tüm besinleri tüketebilirler ama zorlamamakta fayda vardır çünkü bebek sağlığı için olumsuz durumlar ortaya çıksın istenmez. Fakat 3 ay sonrasında annenin bu sorunları giderileceğinden beslenme daha da önemli bir hal alacaktır. Anne bu safhadan sonra bebek sağlığı için de gerekli olan haftada en az 2 defa kırmızı et tüketmeli, bol su içerek günlük öğün sayısını da 3 ana öğün olarak belirlemelidir. Günlük enerji ihtiyacını 2200 kalori olarak belirlemelidir. Beslenmelerini doğuma kadar dikkatli bir şekilde yürütmek faydalı olacaktır.

 

Bu yazı ilginizi çekebilir: Beslenmede Ara Öğün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here