Ana Sayfa Kas Geliştirme Hangi Kasın Geliştiği Hangi Değerlerle Anlaşılır?

Hangi Kasın Geliştiği Hangi Değerlerle Anlaşılır?

1635
0
PAYLAŞ
Kas Gelişimini Nasıl Anlarım?
Via zuzyusa / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Vücut geliştirme için süreklilik son derece önemlidir. Fakat bunun yanında planlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Vücut gelişiminde kasların belirli bir sıra ile çalıştırılması, ortaya dengeli ve sağlıklı bir sonucun çıkması adına önemlidir. Bunun için bir uzmandan yardım alınabileceği gibi açık kaynaklardan da bu bilgilere erişim sağlanabilir. Bu noktada insanların merak ettiği en önemli husus, hangi kasın geliştiği hangi değerlerle anlaşılır sorusudur.

Kasların gelişimi, ne kadar çalıştırıldıklarına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu noktada yapılacak testler, hangi kasın, ne kadar geliştirdiğini tam olarak söylemese de toplamdaki kas gelişimini göstermesi açısından önemlidir. Bahse konu husustan dolayı vücut geliştirme sporuna başlamadan önce mutlaka doktora giderek genel kontrollerinizi yaptırmalı ve doktor tavsiyesine göre hareket etmelisiniz.

Kasların gelişimini tam olarak test etmek mümkün mü? Kasın geliştiği nasıl ve hangi değerlerle anlaşılabilir? Tüm detaylar yazımızda.

 

Hangi Kasın Geliştiği Nasıl Anlaşılır?

Hangi değerlerle kas gelişimi anlaşılır sorusundan önce, hangi kasın geliştiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabını verelim. Yukarıda da belirtildiği gibi hangi kas çalışıyorsa, o kas gelişir. Çalışmayan kasların gelişmesi söz konusu değildir. Burada, yapacağınız hareketlerin hangi kasları çalıştırdığını bilmeniz gerekir. Bunun için internet sitelerinde yer alan ayrıntılı ve açıklayıcı videolardan yararlanabilir ya da bir spor salonuna giderek, buradaki hocaların kontrolünde çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

Hangi kasın geliştiği, dışarıdan bakıldığında tam olarak anlaşılmayabilir. Bazı durumlarda gelişen kasların kütlesinin arttığı ve hacminin genişlediği direkt olarak anlaşılırken, bazı durumlarda ise bu mümkün olmaz. Bundan dolayı kişilerin yaptıkları hareketlerin hangi kasları çalıştırdığını bilmesi, bu sorunun tek yanıtıdır.

Çalışmalardan sonra gelişmeye başlayan kaslarda hafif ağrılar duyulması söz konusu olacaktır. Bunun için spordan sonra ağrı duymak son derece normaldir. Fakat bunun çok şiddetli olmaması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kol Kaslarını Geliştirmek İçin En Etkili Antrenmanlar

Kas Gelişimi Hangi Değerlerden Anlaşılır?

Kas gelişiminin kontrolü için yapılacak en etkili test, kan testidir. Kan testinde Kreatin Kinaz (CK) maddesinin değerine bakılır. Bu maddenin özelliği ise kas yıkımını göstermesidir. Kas yıkımının artması, kandaki CK miktarını artıracaktır. Bu yıkım, vücuttaki gelişiminden kaynaklanır.

Normal insanlardaki CK seviyesine göre vücut geliştirme yapanlardaki CK seviyesi çok daha yüksektir. Bahse konu bu hususun sizi endişeye sevk etmemesi gerekir. Çünkü son derece normal bir durumdur.

CK testi rutin bir test olmayıp, doktorlar tarafından çok sık istenmez. Bundan dolayı söz konusu testi doktordan özellikle istemeniz gerekir. Böylece yapmış olduğunuz sporun işe yarayıp yaramadığını daha net bir şekilde görme imkânı yakalarsınız. Burada dikkat etmeniz gereken temel husus, bu testi spora başladıktan hemen sonra değil, belirli bir süre geçtikten sonra yaptırmanızdır. Spora başladıktan birkaç ay sonra bu testi yaptırmanız daha uygun olacaktır. Daha sonraki dönemlerde yine yaptırabilirsiniz.

Kas gelişimi için direkt olarak olmasa dahi dolaylı olarak vücut kitle endeksinin de belirleyici olacağı söylenebilir. Kişinin boy ve kilosu arasındaki bir bağlantıya göre hesaplanan BKI, vücuttaki yağ oranını gösterir. Vücut geliştirme sporu yapan erkeklerde bu endeksin 24 olması gerekirken, kadınlarda ise 21 olması gerekir. Genel bir bilgi vermesi açısından kullanılabilir. Bu hesaplama aracından vücut kitle endeksinizi öğrenebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: En İyi 5 Yağ Yakıcı

Kas Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar hangi kasın, hangi ölçüde geliştiği yukarıda bahsedilen test ile anlaşılıyorsa da burada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar olduğunun bilinmesi gerekir. Öncelikle bu sürecin olabildiğince sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda kaslar gelişse dahi, farklı sağlık sorunlar yaşanabilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle kas gelişimi için ideal kiloda olmalısınız. Bunun için fazla kilolarınız var ise onlardan kurtulmanız gerekir. Özellikle yağlarınızı eritmeye bakın. Bu noktada herkes hemfikirdir. Fakat bir diğer husus ise kilonuz düşük ise kilo almanız gerekir. Kilo alımını da düzenli bir şekilde yapmanız, sağlığınız ve kas gelişimiz için önemlidir.
  • İnsan vücudunun büyük bir bölümü sudan oluşur. Kas gelişimi sürecinde suya olan ihtiyaç artar ve ortalama 2,5 litre su tüketilmesi gerekir.
  • Spor yaparken yaşanılan sağlık sorunlarında ya egzersizlerin temposu düşürülmeli ya da tamamen bırakılmalıdır. Sağlığınızın her şeyden daha önemli olduğunu asla unutmayın ve bu noktada doktor tavsiyesine göre hareket edin.
  • Aynı kasları her gün çalıştırmayın ve en az 36 saat kasların dinlenmesine müsaade edin.

 

SONUÇ

Kasların hangi değerlerle nasıl anlaşıldığı konusunu anlattık. Burada önemli olan spora başladıktan birkaç ay sonra bu testi yaptırmanız. Şunu da belirtmek gerekir ki; sporcuların çoğu bu testi yaptırmaz çünkü iyi bir beslenme ve sıkı bir antrenman programı ile zaten birkaç ay sonra gözle görülür değişiklikler olmaya başlayacaktır. Yine de tercih sizin J

Kas Geliştirmeye Yardımcı En Etkili Protein Tozlarını İncelemek için Tıklayın.