Ana Sayfa Uncategorized Her Haltercinin Glikojen Hakkında Bilmesi Gerekenler

Her Haltercinin Glikojen Hakkında Bilmesi Gerekenler

401
0
PAYLAŞ
Glikojenin Egzersiz Performansına Etkisi
  •  
  •  
  •  

Vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenenler için beslenme programlarının son derece önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum, halterciler için de geçerlidir. Halter ile ilgilenen sporcuların daha başarılı olabilme adına, ağırlık çalışma programlarına paralel olarak bir de beslenme programı düzenlemeleri gerekir. Bu programın temelinde protein olacağı söylenebilir. Söz konusu durum, genel geçer bir bilgidir. Peki, beslenme programında glikojene yer verilmeli midir? Her haltercinin glikojen hakkında bilmesi gerekenler nelerdir? Yazımızın devamında bu hususlara ilişkin detayları bulabilirsiniz.

Glikojen denildiği zaman genellikle haltercilerin kafasında direkt olarak bir şey oluşmaz. Fakat karbonhidrat denildiği zaman, nispeten daha anlamlı bir durum ortaya çıkar.

Glikojen, kaslarda ve karaciğerde depolanan bir tür karbonhidrat olarak tanımlanabilir.

Bundan dolayı karbonhidrat tüketimini artırmak, glikojen seviyesinin artmasına neden olur. Bu glikojen ise yakılarak vücudunda enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılır.

 

Halterciler Kaslarını Geliştirmek İçin Nasıl Bir Beslenme Programı Hazırlamalı?

Kasların gelişmesi için proteinin en önemli unsur olduğu bilinmektedir. Peki, bu süreçte karbonhidratların bir önemi var mıdır? Yağsız kas elde etmek için beslenme programı nasıl olmalıdır?

Yukarıda yer alan sorulara ilişkin farklı yanıtlar vardır, fakat genel olarak bu nokta iki farklı görüşün öne çıktığı söylenebilir. Söz konusu görüşler şu şekildedir:

  1. Glikojen seviyesini artırmak için daha fazla karbonhidrat tüketmeniz gerekir. Bu durum sayesinde vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi elde etmek noktasında zorlanmaz ve glikojenleri yakarak bu ihtiyacını karşılar. Yeteri kadar enerjiniz olduğunda daha fazla egzersiz yapacak gücü kendinizde bulabilirsiniz ve bu durum kas gelişiminizi olumlu etkiler.
  2. Kasların gelişimi için ihtiyacınız olan temel besin proteindir. Bu protein ile birlikte yeteri kadar kalori almanız yeterlidir. Dolayısıyla da yağsız bir kas için fazla karbonhidrat tüketimine ihtiyaç yoktur. Eğer fazla karbonhidrat tüketerek glikojen seviyenizin artmasına neden olursanız, vücudunuzun farklı noktalarında yağlanmalar meydana gelebilir.

Burada iki farklı görüş vardır. Bunlarla ilgili yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre kas oluşumunda protein çok önemlidir. Ancak vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidrattan üretmesi daha kolaydır. Bundan dolayı da gerekli enerjiyi karşılayacak kadar glikojen seviyesinin yüksek olması gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Hangi Kasın Geliştiği Hangi Değerlerle Anlaşılır?

 

Glikojen Sentezi Nedir?

Glikojen hakkındaki genel bilgileri öğrendikten sonra özel bilgilere değinilmesi gerekir. Söz konusu özel bilgilerin başında glikojen sentezi gelir.

Glikojen sentezi; yeni glikojen granüllerinin meydana getirilmesi ve oluşturulmasıdır.

 Bu işlem hakkında bilgi sahibi olabilmek için vücudun karbonhidratları nasıl sindirdiğinin ve depoladığının bilinmesi gerekir.

İnsan vücuduna yemek yiyerek giren besinler hızlı bir şekilde sınıflarına ayrılır. Proteinler aminoaside, yağlar trigliseritlere ve karbonhidratlar ise glikoz şekerine ayrılır. Glikozlar, enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılır. Bunların fazla olanları ise kan sistemi ile dolaşır. İşte bu noktada kandaki glikoz seviyesi son derece önemlidir. Eğer belirli bir seviyenin üzerine çıkarsa, fazla şeker dokulara ve sinirlere zarar verebilir. Bunun engellenmesi için vücut fazla olan glikozu, glikojene çevirir ve kaslar ile karaciğere gönderir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Demir Gibi Triceps Kası Nasıl Yapılır?

 

Glikojenin Egzersiz Performansına Etkisi

Vücudun temel enerji birimi ATP olarak adlandırılan moleküldür. ATP üretimi ve depolanması hücrelerde gerçekleşir. Bu işlem sayesinde vücutta gerçekleşen bütün fonksiyonların enerji ihtiyacı etkili bir şekilde karşılanır. Eğer vücudunuzun ekstra bir performans göstermesi gerekirse, ATP üretiminin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu noktada insan vücudunun gerekli enerjiyi üretmek için ekstra sistemlerini devreye sokması gerekir. İşte tam bu noktada glikoz ve glikojen kullanımı söz konusu olur ve acil ATP üretimi buradan karşılanır.

Vücudun glikoz ve glikojeni kullanacak farklı seçenekleri vardır ve duruma göre bunlardan uygun olan otomatik olarak devreye girer. Bu durumun egzersiz ile ilişkisine bakıldığı zaman, uzun süreli egzersiz için mutlak surette glikojen kullanımı gerekir. Bu işlemin yapılmaması durumunda vücudunuz yeterli enerjiyi sağlayamaz ve bu durum sonucunda egzersizleriniz çok daha kısa bir süre içinde tamamlanır. Bu bağlamda dikkatli olunması ve uzun süreli egzersiz için yeteri kadar glikojen depolanmalıdır. Bu ise ancak dengeli bir beslenme ile mümkündür.

Glikojen hakkında bilinmesi gereken daha fazla ayrıntı vardır. Fakat haltercilerin bu kadar bilgiye sahip olması yeterli olacaktır. Bahse konu bilgiler sayesinde gerekli olan güce ve dayanıklılığa hızlı bir şekilde ulaşacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here