Ana Sayfa Antrenman Programları Hız+Kuvvet Pliometrik

Hız+Kuvvet Pliometrik

3037
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Sporcuların spor müsabakalarında ya da antrenman yaparken kullandıkları performans çok önemlidir. Sonuçta bu performansları doğrultusunda istedikleri hedefe ulaşabileceklerdir. Birçok özellik sporcuların müsabakalarını kazanmasını etkiler. Mesela koşma, güç, kuvvet, uzun atlama veya da sıçrama.

Pliometrik antrenman dediğimiz şey de aslında sıçrama hareketiyle bağdaşmıştır. Sonuçta düzgün ve istenilen gibi sıçrayabilmek için bir kuvvetiniz gücünüz olması gerekiyor ve bu kuvvetinizi de hızla beraber pekiştiriyorsunuz. Öncesinde sağlamasını yaptığınız pliometrik antrenmanlar da sizi istenilen boyuta götürmüş oluyor işin doğrusu. Kısacası sıçramak için antrenmana, kıvrak hareketler edebilmek için hıza ve bunların hepsini gerçekleştirebilmek için kuvvete ihtiyacınız vardır.

Hız Nedir?

Hız nedir diye soracak olursak eğer her şeyi çabucak ve bir anda bitiyorsak, atik ve kıvrak bir vücuda sahipsek buna hız denir. Yani kısacası bir zaman diliminde harcanan yoldur.

Kuvvet Nedir?

Kuvvet nedir diye soracak olursak bir çocukla bir yetişkinin harcadığı ve sergilediği maximum itme ve sıçrama gibi hareketler aynı etkiyi yaratmaz. Her zaman göreceli bir farklılık vardır. Yani kısacası bir nesne üzerine uygulanan güçtür.

Pliometrik Nedir?

Pliometrik antreman nedir tam olarak diye soracak olursanız eğer; kuvvetinizi ve hızınızı maximum dereceye getirme yollarını barındıran antrenmanlar dizisidir. Düzenli yapıldığı takdirde bütün kas içi sistemleriniz harekete geçer koordinasyonunuzda da artış meydana getirmiş olursunuz.

Bu kadar çok hepsi birleştirilmiş gibi oldu ama aslında az önce de bahsettiğim gibi  pliometrik aslında sıçrama spor dallarıyla yakından ilişki içerisindedir.

Genellikle elit sporcuların yapmış olduğu yöntem olarak bilinen pliometrik antrenman için ön koşullarından birisi de kesinlikle sporcunun iskelet ve kas sisteminin bu antrenmana yeterli olmasıdır. Başlanması kesinlikle olamayacağı dönem de adolesan dönemi olarak belirtilmiştir. Kesinlikle sporcuların iskelet ve kas sistemlerinin antrenmana yeterli olması beklenmelidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here