Ana Sayfa Uncategorized Isınma Hareketleri

Isınma Hareketleri

118486
0
PAYLAŞ
  • 12
  •  
  •  

 Isınma hareketleri, vücudun bir sportif aktivite öncesi son derece önemli ve etkili bir durumdur. Vücudun ısınıp daha iyi bir performansla çalışmasını sağlar, bir nevi yapılacak spora hazırlıklı olunmayı sağlar. Isınma hareketleri yapılmadan önce vücutta ki kaslar soğuktur. Darbe ve zorlama gibi durumlarda dayanıklı bir durumda değildir. Bu sebepledir ki, ısınma hareketleri yapılmadan sportif faaliyetlerde bulunulursa sakatlanma, zorlama ve acı çekme durumları yaşanılabilir. Öncelikli olarak vücudu yavaş yavaş alıştırmak gerekmektedir. Isınma hareketleri ile daha esnek, darbe ve zorluğa alışmış bir hale getirirseniz sportif faaliyetleri daha iyi bir performansla, kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ısınma hareketleri, damarların genişlemişini ve daha fazla kan ile oksijenin dokulara ulaşmasını sağlar. Kalp için de son derece önemli ve etkili bir özelliğe sahiptir.

En Etkili 7 Açma Germe Isınma  Hareketleri

Açma Germe Hareketleri
Açma Germe Hareketleri

  

Isınma hareketleri, yapacağınız spora ve yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Örnek olarak verirsek koşu yapmadan önce 5 ila 10 dakika arasında bir yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Futbol maçı yapacak iseniz maç öncesinde birkaç vuruş yaparak vücudunuzu maçın temposuna hazırlayabilirsiniz. Isınma hareketleri arasında en temel hareket sağ ve sol ayakları sırasıyla kaldırıp, bilekleri döndürme ve el bilekleri ile dizleri çevirmektir. Bir diğer ısınma hareketi ise kalça (bel) ile daire çizmektir. Omuzlarınızı yukarı aşağı hareket ettirerek de kaslarınızı esnetebilir, ısınmaya başlayabilirsiniz. Kafanızı sağa sola ve ileri – geri şeklinde hareket ettirerek de ısınma hareketlerinde bulunabilirsiniz. Isınma hareketleri olacak söylenebilecek diğer bir hareket ise şudur: Ayaklar bel hizası kadar açık bir şekilde iken parmak uçlarınıza ellerinizle değmeye çalışmanız. Daha sonrasında yapabileceğiniz ısınma hareketleri ise kalp atışınızı artıracak zıplamalar ve koşmalar gerçekleştirmenizdir. Ayrıca şınav çekerek, hafif çömelme hareketleri yaparak da ısınma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Isınma hareketleri arasında örnek olarak verebileceğimiz bir ısınma hareketi de ayakta iken sol bacağınızı eklem yerinden kırıp kaldırırken, aynı zamanda sağ kolunuzu da en tepeye kaldırmanızdır. Bu hareketi bu şekilde sırasıyla tekrarlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Isınma hareketleri, kaslarınızın esnemesini, vücudunuzun bu hareketler ile sizi yapılacak sportif faaliyete hazır hale sokmasına verilen isimdir. Bu sebeple kesinlikle büyük bir önemi vardır. Sakatlanma ve acı duymadan, kolay bir şekilde sportif faaliyetinizi gerçekleştirebilmek için ısınma hareketleri gerçekleştirilmelidir. Ayağınızı doksan derece ile kaldırmak, “marş” şeklinde bir yürüyüş yapmak, dizlerinizi karın kısmınıza doğru çekerek kaldırmak, ayaklarınızı sırasıyla arkaya doğru uzatarak germek, bacağınızı ileri doğru esnetmek ve örümcek adam şeklinde yürüyüşü yapmak gibi onlarca ısınma hareketleri mevcuttur. Yapacağınız sportif faaliyete uygun olan hareketi seçip yaparak, daha planlı ve doğru bir çalışma sergilersiniz. Vücudunuzu yapacağınız sportif faaliyetlerden daha fazla verim alabilmesi için gerekli olan ısınma hareketlerinden mahrum bırakmamalısınız.

En Etkili 11 Isınma Hareketleri

Stretch-hareketleri-nelerdir

   Isınma hareketleri olarak sayılacak birçok hareket vardır. Ancak önemli olan bu hareketlerin hangi spora başlamadan önce yapılacağıdır. Koşu öncesi yürüyüş yapmayıp başka bir egzersizde bulunulursa mantıksız ve verimsiz olur. Yapılacak sportif faaliyet futbol oynamak ise futbol oynamadan önce top ile ufak alıştırmalar yapılmalı, maça vücudu hazırlamalısınız. Bu şekilde bir ısınma hareketleri programı izlemeli, vücudunuzun yapacağınız sportif faaliyetten daha az yıpranmasını sağlayacak ısınma hareketleri ile bedeninizi yapacağınız sportif faaliyete hazırlamalısınız. Son derece önemli olan bu etken, basit gibi görünse de aslında yüksek oranda etkilidir. Isınma hareketleri ile sizde hemen kaslarınızı esnetip, daha yararlı ve zevkle yapacağınız sportif faaliyetlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde daha verimli bir sportif faaliyette bulunmanın faydasını görebilirsiniz.

Futboldan önce Isınma Hareketlerifutbol-isinma-hareketleri

PAYLAŞ
Önceki İçerikHızlı Kilo Alma
Sonraki İçerikVücut Geliştirme Aletleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here