Ana Sayfa Uncategorized Karaciğer Yağlanması Nedir

Karaciğer Yağlanması Nedir

4582
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Karaciğer yağlanması Şişman kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Karaciğer yağlanması, şişmanlık dışında şeker hastalığı olanlarda, yüksek olan nerede ve tansiyon yüksekliği olan kişilerde sık görünmesine rağmen nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tedavisi konusunda da tam bir açıklık yoktur.

Karaciğer yağlanması olan hastaların çoğunda basit yalanmı vardır. Bu hastalık genellikle iyi seyreder ve siroza dönüşmez. Ancak karaciğerde iltihaplanma yani yağlı hepatit varsa (ikinci dönem) siroz gelişebilir.

Erişkin yaşta ki şişmanların %57-70 beşinde çocuk şişmanların ise %25-50 sinde karaciğer yağlanması vardır.

Karaciğer yağlanması teşhisi konulan kişilerin çoğunda, herhangi bir şikayet ve bilet yoktur. Bir kısmı ise yorgunluk, halsizlik ve karın telefonun sağ tarafında. Dolgunluk hisseder. Karaciğer yağlanması olan kişilerin karaciğerinde büyüme ortaya çıkar.

Karaciğer yağlanması olan kişilerde AST, ALT, alkalen fosfataz ve GGT adı verilen karaciğer testlerinde yükselme olur. Bu testlerin yüksek çıkması o kiside karaciğerde hasar olduğunu gösterir.

Karaciğerde basit yalan olan hastaların %50 dokuzunda zaman içinde hastalıkla herhangi bir değişiklik olmazken, yüzde 13’ünde yağlanma kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte hastaların %20 sekizinde ilerleme ve siroza doğru bir gidiş olabilir.

Karaciğer yağlanmasının tedavisi için kilo vermeli ve buna uygun bir diyet yapmalıdır. Karaciğer yağlanması ile birlikte şeker hastalığı ve kan yağlarında yükseklik varsa bu hastaların da tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer yağlanması olan hastaların kilo verirken yavaş kilo vermeleri çok önemlidir. Hızlı kilo verenlerde karaciğer hastalığı kötüleşir. Çocukların haftada en az 500 gr, erişkinlerin ise haftada en fazla 1600 gr vermesi gerekir. Tedavide doktorunuzun önereceği bazı ilaçlar kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here