Ana Sayfa Fitness Kardiyo Ne Zaman Yapılmalı?

Kardiyo Ne Zaman Yapılmalı?

9698
1
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Kardiyonun antremandan önce mi sonra mı yapılması gerektiği birçok sporcunun ve hatta eğitmenin karıştırdığı bir konu. Birkaç küçük teknik bilgiyle bu konuyu anlamanıza ve mantığınıza oturtmanıza yardımcı olacağım.

Sporcuların çoğu, aynı idman içerisinde hem yağ yakmak hem de kaslarını geliştirmek isterler. Kardiyo egzersizi yağ yakmak için, ağırlık antremanı ise kas gelişimi için yapılır. Hangisinin önce yapılacağı önemli bir konudur çünkü doğru bilgilerle idmanınızdan %100 verim sağlayabilirsiniz.

Kardiyo = Yorgunluk

Kardiyo egzersizi esnasında çalışan kaslar oksijen tüketimini arttırır ve bunun sonucunda kandaki oksijen seviyesi düşer. Buna bağlı olarak hücre içindeki mevcut glikoz proteinleri daha sonra da glikojen depoları kullanılmaya başlanır. Kardiyo egzersizi esnasında bir süre sonra vücudun oksijen ihtiyacı oksijenli solunum ile karşılanamayacak ve bununla beraber oksijen gerektirmeyen ve daha az enerji tüketen anaerobik(oksijensiz) solunuma geçilecektir, oksijensiz solunumun sonucunda oluşan laktik aside bağlı olarak yorgunluğunuz artacaktır. Yani özet olarak kardiyo egzersizi sonrasında yorgun hissetmeniz kaçınılamaz bir bilimsel gerçektir. Bu yüzden kardiyo egzersizlerinden sonra yapılan ağırlık antremanları çok daha verimsiz geçecektir.

Ayrıca glikoz ve glikojen proteinlerinin ağırlık antremanı sırasında kullanılması kardiyo egzersizi sırasında vücudun gereken enerjiyi yağları yakarak elde etmesini sağlar. Yani kardiyoyu antremandan sonra yapmak harcanan kalorinin yağlardan karşılanmasını sağlar. Özetle antremandan sonra yapılan kardiyo yağ yakımını maksimum seviyeye çıkaracaktır.

Bu durumlar göze alındığında kardiyo egzersizini ağırlık antremanlarından sonra yapmak çok daha mantıklı ve verimli olacaktır.

Ayrıca idmana kardiyoyla başlamanın sağlıklı olmayacağından bahsederken sporculara doğrudan ağırlık antremanlarına başlamanın da çok zararlı olacağını hatırlatalım. İdmanlarınızdan önce 10-15 dakikanızı yürümeye ve esneme hareketlerine ayırmak, sakatlanma ihtimalinizi fazlasıyla düşürecektir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here