Ana Sayfa Karın Kası Karın Eritme Hareketleri ile Düz Bir Karın

Karın Eritme Hareketleri ile Düz Bir Karın

20869
0
PAYLAŞ
  • 5
  •  
  •  

   Karın eritme , insanların en büyük sorunlarından bir tanesidir. Karın Eritme hareketleri ile göbek eritme hareketleri sayesinden artık bu durum sorun olmaktan çıkıyor. En zor eriyen bir bölge olan karın kısmında ki yağları eritmek için, düzenli ve sağlıklı bir yol izlemek gerekir. Bunun için öncelikli olarak yapılması gereken şey ise sağlıklı beslenmedir. Düzenli olarak beslenmeli ve şeker, tuz ve yağdan uzak kalarak karın eritme egzersizlerine başlayabilirsiniz.

 

  • Öncelikli olarak karın eritme hareketlerinden ilki şudur. Yere sırt üstü uzanın ve topuklarınız havada kalacak şekilde ayaklarınızı havaya kaldırın. Bacaklarınızın dik olması gerektiğini unutmayın. Kalçanızı ise 15 cm kadar yukarı kaldırın. Daha sonra yavaşça indirin. Bu hareketi 15 – 20 defa tekrarlarsanız istenilen sonuca ulaşmak için adımlarınızı başarılı bir şekilde atmış olursanız.

ters-crunch-nedir-egzersiz

Göbek Eritme Egzersizleri ters crunch

  •    Karın eritme hareketleri arasında bir diğer egzersizim ise ters crunch. Ters crunch karın eritme hareketleri arasında en popüler olanıdır. Mekik hareketine benzeyen ters crunch, yağ yakımı konusunda son derece başarılıdır. Sırt üstü yere uzanın ve bacaklarınızı kaldırıp diz eklem yerinden bükün. Yani sanki bir sandalyeye oturuyormuşsunuz gibi bir pozisyon almış olmalısınız. Pozisyonunuzu kesinlikle bozmadan alnınıza doğru çekin. Daha sonra tekrar eski konuma getirin. Bu hareketi de 15 – 20 defa tekrarlayın ve bu hareketi zamanla geliştirip alnınıza da değdirerek de uygulayabilirsiniz.
Destekli Crunch
Destekli Crunch
  • Karın eritme hareketleri arasından bir diğer hareketimiz ise Destekli crunch hareketidir. Destekli mekik olarak da bilinen bu hareketi uygulamak için yere sır tüstü uzanın. Bacaklarınızı ise bir desteğin üzerine doğru uzatın. Daha sonra ellerinizi göğüs kısmında veya başınızın arka kısmında birleştirin. Bacaklarınız konumunu bozmadan, omzunuzu yerden 10 ila 15 cm kadar kaldırın. Eğer karın kaslarınızda baskı hissederseniz, hareketimizi doğru uyguladığınızı anlayacaksınız. Bu hareketi 15 – 25 arası tekrar ederek verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

capraz-mekik-egzersizi

Çapraz mekik

  • Göbek eritme egzersizleri arasında yer alan farklı bir hareket ise çapraz mekiktir. Çapraz mekik hareketi için öncelikle düz bir zemine uzanın. Sağ bacağınızı karnınıza doğru çekin ve sol kolunuzu bacağınıza değdirmeye çalışın. Çapraz mekik hareketinde dikkat edilmesi gereken husus bacağın 90 derecelik bir açıda bulunmasıdır. Aynı hareketi ters bacak ile uygulayın. Yere tekrar uzanırken nefes alın, karnınızı sıkarken nefes verin. Bu hareketi yapabildiğiniz kadar tekrar ile uygulayın. Çapraz mekik hareketi yan karın kaslarını çalıştırak bu alandaki yağları eritmektedir.
plank hareketi
plank hareketi
  • Karın eritme hareketleri arasında yer alan başka bir hareket ise plank hareketidir. Kolunuzun dirsek ile el arasında kalan ön kol bölümünü yere uzatın. Bir nevi şınav pozisyonu diyebiliriz ve karnınızı sıkın gerildiğini hissedin. 20 saniye bu pozisyonu bozmadan bekleyin. Karnınızın gerildiğini hissedeceksiniz. Plank hareketini 3 set tekrar edebilirsiniz.

Ebru Şallı ile Karın Eritme Hareketleri Videolu Anlatım

Karın Eritme Hareketleri ve Beslenme Teknikleri

Bu beş karın eritme egzersizlerini uygulamakla yetinmenin doğru olmayacağını yazının başında belirttiğimizi unutmayınız. Yediğiniz, içtiğiniz her besine dikkat etmelisiniz. Karın eritme hareketlerinin yanı sıra günde en az 3 öğün yemek yemeli, kahvaltı öğününe çok ayrı ve önemli bir özeni göstermelisiniz. Günün en önemli öğünü olduğu için bu öğünü aksatmamalısınız. Ara öğünlerde ise ayrıca meyve ve sebze tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yemek yemek için acıkmayı beklememelisiniz. Acıkırsanız çok yemek yerseniz, bu sebeple öğün sayısını artırıp az yemek yemek daha sağlıklı bir yöntemdir. Ayrıca bir günde, aralıklarla toplamda 1,5 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Şeker ise göbekte yağ biriktiren en önemli etkendir. Bu sebeple şeker oranı bir ekmekte oldukça fazla olduğu için kepekli ekmek tüketmek daha yararlı olacaktır. Ayrıca tuzlu gıdaları tüketmekten de uzak durmanız gerekmektedir. Ve yediğiniz lokmaları küçük olarak ağzınıza alıp, iyice çiğneyin. Mide sindirime kolaylık sağlayın.

   Tatlı ihtiyacı duyduğunuzda bunu tatlı yiyecekler yiyerek değil de, meyve ve lifli bisküvüler yiyerek giderin. Tatlı, etkisiz gibi görünse de aslında vücutta son derece önemli bir etkiye sahiptir. Fazlası alındığı an- ki büyük oranda fazla tüketiliyor-, yağlanmaya sebebiyet verir. Yağlı yiyeceklerden de uzak durmalı, yağ ihtiyacınızı fındık, kuruyemiş yiyecekleri karşılamanız daha yararlı olacaktır. Sizde eğer beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirdiğinizde, düzenli olarak karın eritme hareketlerini gerçekleştirdiğinizde istediğiniz sonuca ulaşacak ve başarılı bir sonuç elde etmiş olacaksınız. Kesinlikle egzersizler ile yetinmenizin bir faydası olacağını düşünmeyin ve beslenmenizi de kontrol altına alın. Bu şekilde daha fit bir görünüme kavuşacak, karın yağlarınızdan kurtulmuş olacak ve fiziksel anlamda istediğiniz, hayalinizde ki görünüme kavuşacaksınız.

Karın eritme hareketleri yazısını okuyanlar şunları da okudu:

Basen Eritme Hareketleri

Evde Fitness Hareketleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here