Ana Sayfa Karın Kası Karın Kası Hareketleri| Karın Kası Yapma Programı

Karın Kası Hareketleri| Karın Kası Yapma Programı

7585
0
PAYLAŞ
  • 18
  •  
  •  
Karın Kası | Six Pack
Karın Kası | Six Pack

Karın Kası (Six Pack) Nedir?

Tüm dünyada oldukça ünlü olan six pack, karın kısmında oluşan kaslara verilen isimdir kısaca. Yan yana ve alt alta 6 kutu şeklinde görünen kaslara bu sebeple six pack denmektedir.

Ayrıca Türkçede baklava ve karın kası olarak da ifade edilmektedir.

Six Pack (Karın Kası) Nasıl Yapılır?

Six Pack oluşturmak için öncelikli olarak özverili olmak gerekmektedir. Azimli ve özverili herkes, six packlere kolaylıkla kavuşabilir. Karın kası yapmak için çeşitli egzersizler bulunuyor. Öncelikli yöntemimiz mekik çekmektir. Yere uzatıp ayak ve dizlerinizi de yere uzatın. Daha sonra ellerinizi göğsünüzde çapraz bir şekilde tutun. Ayrıca ayaklarınızın üzerinize imkânınız var ise birini oturtun. Yoksa üzerine baskı yapacak ağır bir şeyin altına koyun. Sırtınızı dik bir şekilde yerden kaldırın ve tekrar yere indirin. Bu hareketi devamlı olarak tekrarlayın. Karın kası nasıl yapılır yazımızda da bu konuyu incelemiştik.

Çelik Gibi Karın Kasları için 5 Etkili Egzersiz

Six Pack (Karın Kası) Sahibi Olmak için Bu Egzersizleri Yapın

Karın kaslarını oldukça etkili bir şekilde geliştirebilecek olan şu egzersizi mutlaka yapın.

  • Yere uzanıp omuzlarınızı dizlerinize doğru kaldırın. Omuzlarınızı yerden kaldırdığınızda ağızdan nefes verip, omuzlarınız yere değene kadar burnunuzdan nefes alın.
  • Bir diğer karın kaslarını geliştirmede etkili hareket ise yere uzanarak yapılmaktadır. Yere uzanıp bacaklarınızı düz bir şekilde ellerinizi ise yana açık bir şekilde uzatın. Ayaklarınız 90 derecelik bir açı olana kadar düz bir şekilde uzatın. Bunu bacaklarınızı kırmadan yapın. Daha sonra bacaklarınızı aşağı indirin ve yere değdirmeden tekrar kaldırın.
  • Bir diğer egzersiz olarak Jackknife mekiği yapmanızı öneririz. Bu hareketi yere düz bir şekilde sırtüstü uzanıp yapmaktayız. Dengenizi sağlayabilmek için ellerinizi yana koyabilirsiniz. Kollarınız yerle temas etmeyecek bir şekilde ellerinizi yere koyduktan sonra aynı anda dizlerinizi ve gövdenizi kaldırın. Bu şekilde tekrarlayın.

Twist Hareketi | Karın Kası Hareketleri

Twist hareketinde belden aşağısı sabit dururken, belden yukarısı işlev görmektedir. Ayakta belinizi sağa ve sola esneyebildiği kadar sırasıyla çevirerek bu hareketi yapabilirsiniz. Bu harekette önemli olan kısım herhangi bir alet kullanmadan yapılması ve bacakların sabit kalmasıdır.

Plank Hareketi | Karın Kası Hareketleri

Karın kası için en etkili hareketlerinden biri olan Plank hareketi vücuttaki tüm kasları işlevli hale sokan bir harekettir diyebiliriz. Bu hareket mekik çekmeye de alternatiftir ve ayrıca terlemeden yapılabilir. Eğer bu hareketi akttif bulmuyorsanız şınav da çekebilirsiniz.

Etkili bir Mekik yapın | Karın Kası Hareketleri

Karın kası yapmak için en önemli hareketlerden bir başkası ise mekiktir, ancak bu hareketi etkili yapmak oldukça önemlidir. Mekik hareketini etkili yapabileceğiniz örnek bir egzersiz söylersek sol bacağınızı diz kapağından kırıp omzunuza doğru çekip sağ kolunuzun dizini de bu bacağınıza değdirmeniz karın kası gelişiminde önemli rol oynar.

8 Dakikada Karın Kası Çıkarma Egzersizleri

Bu interaktif videomuz ile birlikte günlük 8 dakika çalışmanız hızlı karın kası çıkarmanız için yetecektir.

Kasların daha güzel görünmesi için Yan Karın kasları

Six Pack yani karın kasları için önemli bir detay da yan karın kaslarıdır. Yan karın kaslarını da düzeli bir şekilde çalışırsanız hatları belirgin karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Sol el ensede sağ el dizde ağırlıkla veya ağırlık olmadan yapılabilen bir harekettir. Bu şekilde sırasıyla tekrarlanması gerekir.

 

Yukarıda verdiğimi karın kası hareketleri (six pack egzersizleri) uygularsanız cevabı dört dörtlük bir şekilde uygulamanın sonucunu alırsınız. Ayrıca unutulmamalıdır ki karın kası yapmadan önce yüksek miktarda yağ sahibiyseniz öncelikle bu yağlardan kurtulmanız için size uygun bir diyet hazırlanması gerekmektedir. Karın kası diyet programını definasyon diyetinde anlatmıştık ( Definasyon diyeti)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here