Ana Sayfa Antrenman Programları Kas Kaybını Engellemek

Kas Kaybını Engellemek

5697
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Yaz öncesi diyet yapmak ve yazı daha fit geçirmek çoğu insanın şuandaki bir numaralı hedefidir. Ancak belirgin kaslara sahip olayım derken hali hazırda olan kas kütlelerinizi de kaybetmeyin. Kas kütlelerinizi kaybetmemek ve kış boyunca elde ettiğiniz kazanımlarınızı çöpe atmamak dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir. Hem yağ yakımını desteklemek hem de diyet yaparken kas kaybetmemek için vereceğimiz önerileri dikkate almalısınız.

Peki, kas kaybı nasıl olur? Vücudumuzda meydana gelen kas kaybı  ve su kaybının en büyük nedeni, ilk olarak diyetler yani bilinçsizce yapılan diyetler. Hiç hareket etmeden kullanılan diyetler, kas kaybına yol açıp yalancı bir zayıflama sağlar. Ve bu durum fazla uzun sürmez, verdiğimiz yani kaybettiğimiz kaslar bize yağ olarak döner. Bu durumun uzun süreli olmamasının nedeni kas kaybının metabolizma üzerindeki yavaşlama etkisidir.

 

Kas Kaybını Nasıl Engelleriz?

1- Karbonhidrat Tüketimi

Diyet sırasında sıklıkla yapılan hatalardan bir tanesi de sıfır karbonhidrat uygulamasıdır. Aldığınız karbonhidrat miktarını azaltarak kesinlikle kilo verebilirsiniz, fakat fazlasıyla güçsüz ve yorgun kalırsınız hem de ciddi boyutta kas kaybınız olur. Karbonhidrat tüketmezseniz vücut ihtiyacı olduğu enerjiyi başka kaynaklardan karşılamaya yönelir. Bu yüzden de enerji ihtiyacını kaslardan karşılamaya başlar. Kas kaybını önlemek için karbonhidrat tüketimini kesmemeniz gerekir. Bunun yerine Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlar tüketebilirsiniz.

2-  Yağ Tüketimi

Yağlar sizin düşmanınız değildir, genellikle diyetlerde yapılan hatalardan birisi de yağları tamamen beslenme programından çıkarmaktır. Satüre yağlar ve trans yağlardan kaçınmak doğrudur ancak yine de sağlıklı yağlar olarak adlandırılan yağlardan olan omega-3 ve omega-6 tüketmek bağışıklık sistemi ve genel sağlığınız için son derece yararlıdır.

3-  Protein Tüketimi

Diyete girildiğinde, besin ve kalori tüketimi azaldığı için protein alımına dikkat etmek vücudun anabolik durumda kalması için çok büyük önem taşır. Gün içinde protein alımınız kas kaybını en alt seviyeye çekmek için kilo başına 2-3 gr olmalıdır.

Yani kas kaybını önlemek için beslenme en önemli faktördür. Karbonhidratları tamamen kesmek oldukça fazla kilo kaybına olanak sağlar peki ne kaybediyoruz da tartıdaki rakam düşüyor? Evet, kas kaybediyoruz. Günlük olarak karbonhidrat, protein ve yağları tamamen kesmek yanlıştır. Kas kaybetmemek için önce beslenmemize güncelleme getirmeli daha sonra da yaptığımız diyetler sporla desteklenmelidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Kettlebel Antrenmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here