Ana Sayfa Kas Geliştirme Kettlebell | Kettlebell Egzersizleri

Kettlebell | Kettlebell Egzersizleri

6707
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  
kettlebell
kettlebell

Kettlebell Nedir?

Kettlebell, fiziksel olarak eski çaydanlıkları anımsatan bir ağırlıktır. Oldukça basit olan bu alet yapabildikleri itibari ile hiçte basit değildir. Yapılış tarihi bilinmeyen Kettlebell, geçmiş çağlarda kullanıldığına dair delillere sahiptir. Kettlebell geçtiğimiz yüzyılda oldukça yaygın ve bilinen bir alet iken günümüzde modern spor aletleri ve spor çeşitleri ile unutulanlar arasına girdi. Kapitalizm ile gelişen ve daha karmaşık aletler üretilen çağımızda bu spor aleti de zorunlu olarak yok olmaya başladı. Kettlebell, oldukça kullanışlı olması ile ve mekân ayırt etmeksizin kullanım alanı ile oldukça geniş bir alana sahiptir. İstediğiniz mekânda kullanabileceğiniz Kettlebell, birçok kası çalıştırarak devreye sokabilmektedir. Kettlebell ile düzenli olarak çalışmanız sizi istediğiniz amaca kolaylıkla ulaştıracaktır. Rusya da halen kullanılmakta olan kettlebell diğer çoğu ülkede yaygınlığını yitirmiş bir spor aleti olma özelliği de taşımaktadır. Aslında birçok spor aletinden kat be kat daha fazla pozitif fayda sağlayan bu alet, günümüz modernleşmesinin negatif bir kaybı olmuştur. Modern anlamda teknik donanıma sahip birçok spor aleti bir nokta üzerine etki sağlarken, kettlebell vücutta ki tüm bölgelere etki eden, kullanım itibari ile oldukça basit bir spor aletidir. Yer kaplamayan, istenildiği gibi taşınıp istenilen yerde kullanım imkânı sunan kettlebell aslında modern aletlerin birçoğundan daha etkilidir bile diyebiliriz.

kettlebell egzersizleri
kettlebell egzersizleri

Kettlebell Egzersizleri

Kettlebell Nedir sorusundan sonra Kettlebell Egzersizlerinde ilk olarak şu egzersizi yapabilirsiniz. Ayaklarınızı omuzunuzla hizalanacak şekilde olsun ve muhakkak dik durun.

Sonrasında Kettlebell’i iki elinizle avuçlarınız kendinize dönük bir şekilde tutun. Sonrasında dizlerinizi hafif olarak kırın ve kalçanızı arkaya doğru ittirin. Bu şekilde çömeldikten sonra tutmuş olduğunuz kettlebell’i bacaklarınızın arasına getirin.

Sonra doğrulurken kettlebell’i savurarak kollarınız düz bir şekilde göğüs hizanıza yahut başınızın üzerine kaldırın. Bu şekilde hareketi tekrarlayın. Bu egzersiz kettlebel egzersizleri arasında en sık yapılanıdır. Neredeyse vücudunuzun tüm bölgelerini işlevli hale sokarak çalıştırır. Kalça, omuz, ,sırt, bacaklar ve core gibi birçok bölgede ki kasların gelişmesini sağlayan bu egzersiz aynı zamanda karın kaslarınızı da çalıştırarak şekillenmesini sağlayan bir egzersiz olma özelliği taşımaktadır. Kettlebell Swing Egzersizi olarak bilinen bu egzersiz, Kettlebell Egzersizleri içinde en ünlü olanıdır.

Bir diğer kettlebell egzersizi ise twist hareketidir. Karın kaslarında son derece etkili olan kettlebell twist hareketi, şu şekilde yapılmaktadır.

Öncelikle yere oturun. Dizlerinizi normal olarak kırın ve topuklarınızı aşağı indirin. Arkanızda yaslanacak bir şey olmasın, az bir şey eğilin ama dik duruşunuzu bozmayın. Bu pozisyonda Kettlebell’i sağ elinizden sola elinize geçirerek hareketi tekrarlayın.

Kettlebell twist hareketini uygularken daha fazla zorlaştırmak için ayaklarınızı yerden kaldırarak da bu egzersizi uygulayabilirsiniz. Bu kettlebell egzersiziyle karın kaslarınızı geliştirebilir, etkisini uygulayarak görebilirsiniz.
Kettlebell ile sizde istediğiniz vücuda kolaylıkla sahip olmak için bu egzersizleri düzenli olarak yapmalı ve herhangi bir aksama olmamasına özen göstermelisiniz. Yeterli düzeyde bir çalışma sergilerseniz ve bu çalışmayı düzenli olarak yaparsanız etkisini çok net bir şekilde görürsünüz.

Kettlebell ile birçok hareket yapabilir, temel kettlebell egzersizlerinin dışında sizde egzersizlerinizi geliştirebilirsiniz. Ayakta, yatarak, çömelerek veya oturarak birçok Kettlebell egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vücudunuzda doğru orantıda bir gelişmeyi yakalayabilir böylelikle şekil bozukluğu olmadan, gayet fit bir vücuda sahi olabilirsiniz. Unutmayın tüm bu egzersizlerden önce hırslı ve azimli olmanız gerekiyor. Eğer azminizi kaybederseniz, neticeyi alamazsınız. Yılmadan, istediğiniz amaca ulaşana kadar kettlebell egzersizlerini uygulamaya devam etmeli, düzenli bir şekilde bu egzersizleri yapmalısınız.

20-dakikada-kettlebell-egzersizi
20-dakikada-kettlebell-egzersizi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here