Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar ?

Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar ?

2605
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

 

kreatin
kreatin

Kreatin, spor dünyasında diğer sporcu besinlerinden daha farklı bir konuma sahiptir. Spor dünyasından kişiler kreatin denince bu konum farkını zaten bilirler. Keratin belki vücut geliştirmede bir protein veya amino asit kadar hayati ve elzem olmayabilir. Ancak özellikle ileri seviyelere oynasan sporcular tarafından oldukça rehavet görmektedir. Balık ve et ürünlerinde bolca bulunan ve vücutta da karaciğerde sentezlenebilen kreatin, genel olarak vücudumuzdaki sistemlerin çalışır halde gereksinim duyduğu enerji sürekliliğini sağlar.

Ancak iş bu fonksiyonlar arasında kas guruplarını normalden fazla aktifleştirmeye gelince, yani vücut geliştirme gibi bir sporla birlikte kas geliştirmeye yönelik bir döneme girilince, vücudun ürettiği kreatin miktarı yetersiz kalmaktadır. Bu durumda kaslar gerekli reatin ihtiyacını kan dolaşımından temin etmek durumuna kalıyor ve sporcuların bu açığı takviye besinlerden elde emesi gerekiyor. Kreatin kullanımı durumunda bir enerji artışı meydana gelmektedir. Fakat bu enerji artışı bir performans arttırıcı gibi etki göstermemektedir. Yani kesinlikle bir steroid türevi değildir. Kreatin, etki alanı itibariyle enerji depolarını büyüterek bir enerji artışı sağlamaktadır. Yani enerji depolarınızın boyutunu büyüterek daha fazla glikojen depolanmasını sağlar ve bu durumda performansınızda bir artış göstererek doğal yollardan daha geç yorulma, daha yoğun antrenman yapabilme ve daha fazla ağırlık kaldırıp daha fazla set çıkarabilmenize olanak sağlar. Creatine olarak da bilinen bu besin takviyesi, spora yeni başlayan ve bir antrenman geçmişi olmayan kişiler için bir lüks olarak kabul edilebilir. Kişilere, eğer yüksek ağırlıklarla sıkı programlar uyguladıkları bir antrenman dönemi içerisindeyseler, kreatin kullanımını tavsiye ederiz. Örneğin bir kuvvet antrenmanı dönemine girilmişse… Tüm bunların yanı sıra kreatin kullanımını bir lüks olarak görüp de gereksiz olduğunu düşünebileceğiniz ihtimaline karşın şunları da eklemek isteriz; kreatin takviye besini, takviye besin fiyatları göz önünde bulundurulduğunda ortalama fiyatlardadır. Genel olarak piyasada çok pahalı kreatin ürünleri yoktur. Üstelik Kreatin Fiyatları kullanımı göz önünde bulundurulduğunda günde 5 gram kullanılması yeterli olduğu için oldukça maliyetli bir takviye besin sayılır. Bu nedenle yoğun antrenman yapan kişiler, maliyet konusunda endişe etmeden kreatin alabilirler.

Tüm sporcu besinlerinde olduğu gibi kreatinde de en ucuz fiyat garantisi sağlayan https://www.aloprotein.com adresinden sizin için en uygun kreatini temin edebilirsiniz. Distribütör garantisiyle hizmet veren Besin Store adresine bir göz atmanızı da tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here