Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Kreatin Nedir?Nasıl Kullanılır?

Kreatin Nedir?Nasıl Kullanılır?

3361
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Kreatin vücutta karaciğer ve böbreklerde üretilen bir çeşit amino asit türevidir. Creatine vücutta üretilse de dışarıdan takviye yolu ile de alınabilmektedir. Günlük olarak yaklaşık 4-5 mg kadar creatine vücudun ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak bu miktarın normal olarak beslenmeden karşılanması oldukça zordur. 4-5 mg’lık creatine için 1 kilodan fazla kırmızı et veya balık yemek gerekmektedir. Bu da hem maliyet hem de zaman açısından oldukça zor olacaktır. Bu nedenle dışarıdan takviye yoluyla creatine alınması zaman ve maliyet açısından daha mantıklı olacaktır. Creatine, yaşlılar tarafından ve vücut geliştirme sporcuları tarafından takviye olarak alınabilecek bir maddedir.

Kreatin Kullanımı

Creatine kan yolu ile vücutta taşınarak beyin ve kaslarda kullanılmaktadır. Büyük bir bölümü kaslarda depolanmakta ve kas hücreleri tarafından kullanılmaktadır. Özellikle vücudun enerji ihtiyacını tam olarak karşılayamadığı durumlarda creatine kullanılmaktadır. Özellikle vücut geliştirme sporcuları creatine takviyesi yapmaktadırlar. Bunun sebebi ise kasların daha hızlı gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olmasıdır. Performans ve enerjinin artması için kreatin supplementler birçok sporcu tarafından tercih edilmektedir. Universal Creatine Powder ve Inner Armour Creatine Monohydrate kaliteli creatine supplementler’dendir.

Kreatin Yükleme Nedir?

Creatine vücutta üretilmesine ve dışarıdan supplement ile takviye olarak alınabilmesine rağmen yükleme olarak da vücuda alınabilmektedir. Özellikle müsabaka öncesinde veya vücuda hızlı bir şekilde creatine yüklenme ihtiyacı oluştuğunda creatine yükleme işlemi yapılabilir. Creatine yüklemesinde günlük yaklaşık 20 gr creatine 4’e bölünerek her gün alınmaktadır. Yani 5’er gr creatine günde 4 kez alınmaktadır. 1 hafta boyunca bu işleme devam edilir ve ardından günlük 5 gr kullanıma devam edilir. Bu duruma creatine yüklemesi denilmektedir. 6 haftalık kullanımdan sonra en az 2-3 hafta ara verilmelidir. Sürekli ve aşırı dozlarda creatine kullanımı vücuda zarar verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here