Ana Sayfa Sporcu Gıdaları L-Carnitin Nedir ? | Ne İşe Yarar | Faydaları | Kullanımı

L-Carnitin Nedir ? | Ne İşe Yarar | Faydaları | Kullanımı

8942
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  
l-carnitine
l-carnitine

L-Carnitin Nedir?

L Carnitin ya da sadece carnitin; vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen ve “yağ oksidasyonu” ismi verilen süreç ile yağın enerjiye dönüşümünü sağlayan ikincil bir amino asittir. Gayte açıklayıcı ve net bir açıklama ile L Carnitin nedir sorusuna cevap vermiş olduk. Ayrıca L Carnitin vücutta çeşitli hastalıkların önünü açan “oksidadif stresi”ni azaltmaya yardımcı bir bileşendir. İnsan vücudu bu maddeyi karaciğer ve böbreklerde üretmekte olup kas, kalp, sperm ve beyinde depolar. Vücudun üretmiş olduğu L Carnitin miktarı genellikle yeterli seviyededir. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Bazı kişilerde vücudun üretmiş olduğu L Carnitin miktarı yeterli olmayıp; üretilen L Carnitin dokulara da gerektiği gibi taşınamayabilir.

L-Carnitin Ne İşe Yarar?

L Carnitin, vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyan ve başta kalp ile damar hastalıkları olmak üzere, beslenme bozuklukları, diyabete bağlı komplikasyonların tedavisinde ve aynı zamanda bu hastalıklardan korunma süresinde ön plandadır. L Carnitin için ayrıca kilo vermede etkili olduğu ile satışı yapıldığını söylememiz mümkün ama gerçekten de kilo vermede de etkisi var mı? Bilimsel anlamda kanıtlanmış ve etkisi ispatlanmış bir durum olmayıp, L Carnitin zayıflamada gerçekten etkili bir ürün demek mümkün değildir. Hatta bazı araştırmalarda L Carnitin’in kilo kaybını hızlandırmadığı yönünde sonuçlarda alınmıştır.

L-Carnitin Faydaları

L Carnitin için çeşitli faydaları olduğu söylenmektedir. L Carnitin ne işe yarar sorusunun da cevabı olabilecek faydaları, şu şekildedir. L Carnitin üretiminde belirttiğimiz gibi böbreklerde katkıda bulunmaktadır. Böbrekleri etkileyen hastalıklar bu sebeple L Carnitin üretimini de azaltabilir. Bu durumda dışarıdan doktor kontrolünde ek L Carnitin takviyesi alınarak vücutta eksiklik giderilebilir. Aynı zamanda sperm sayısı azlığı da erkeklerde L Carnitin azlığına bağlı olabilmektedir. Burada L Carnitin takviyesi ile erkeklerde ki sperm kalitesini ve sayısını artırabilmeniz mümkündür. Diyabet hastası ve prostat ameliyatı sonrasında sertleşme sorunu yaşan erkeklerinde bulunduğu yapılan bir araştırmada propionly – L Carnitin’in sertleşmede sorunu olan erkeklere, sertleşme bozukluğu tedavisinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

L-Carnitin Nasıl Kullanılır?

Her farklı sağlık koşullarında tüketilmesi gereken L Carnitin miktarı da elbette ki değişmektedir. Çeşitli araştırmalar sonucu elde edilen günlük kullanım miktarları elbette ki bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki sizin ve diğer her bireyin yaşına, sağlık koşuluna ve kullanım amacına göre L Carnitin kullanım miktarı değişebilir. Bunun için doktorunuzla görüşmeniz mantıklı bir yol olacaktır. L Carnitin nasıl kullanılır sorusuna yine de genel araştırmalar sonucunda cevap verecek olursak; Göğüs ağrısı yaşayanlar L Carnitin kullanımını bir günde iki adet bir gramlık tablet şeklinde kullanmalıdır. Erkek kısırlığı için Günde iki gram L Carnitin ve ayrıca bir gram L- acetly – Carnitin kullanın. Kalp krizi sonrasında L Carnitin’i 2 ila 6 gram arasında kullanın. L Carnitin eksikliği olan yetişkinler ise Günde 990 mg’lık tabletlerden 3 adet kullanmalıdır.

L Carnitin fazla kullanıldığında elbette ki zararları da bulunmaktadır. L Carnitin fazla kullanımında mide bulantısı ve kusma sık sık görülen bir etki olsa da ayrıca; ishal, kaşıntı, nöbetler ve vücut kokusunda değişiklik meydana gelmesi de görülebilir. Bu sebeple düzenli bir şekilde eksiksiz ve fazlasız L Carnitin kullanımını gerçekleştirmeye dikkat etmeli, her faydalı şeyin fazlasında zarar geleceğini de unutmamalısınız. İdeal miktarda, yani daha doğru almanız gereken miktarda L Carnitin almalı; fazlasını asla kullanmamalısınız. Aksi takdir de yukarıda belirttiğimiz L Carnitin fazlasında ortaya çıkan zararları yaşayabilir; vücudunuzun dengesini bozabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here